Osmanlı Devleti Kaç Yılında Kuruldu Ve Kim Kurdu?

Bu yazımızda Osmanlı Devleti kaç yılında kuruldu ve kim kurdu kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Anadolu coğrafyasının Büyük Selçuklu Devleti’nin gayretleriyle Türk yurdu olmasından sonra Türkiye Selçukluları Anadolu üzerinde etkili bir devlet kurmuşlardır. Büyün beylikleri bir arada tutmayı başararak birlik ve beraberlik sağlamışlardır.

Selçukluların, Moğol istilalarından güçsüzleşerek çıkmaları devleti zayıflatmıştır. Anadolu Selçuklu Devleti, Osmanoğulları’nın atalarına Bilecik’te yer göstermiştir. Anadolu’nun doğusunda bin kilometre batıya göç eden Kayı Boyu, Bilecik’e yerleşmiştir.

Ertuğrul Gazi, Bizans ile savaşmak zorunda kalarak stratejik hareket etmiştir. Ondan sonra ise Ertuğrul Gazi’nin oğullarından olan Osman Gazi, Osmanoğulları’nın Bizans ile olan mücadelesini sürdürmüştür.

Kayı Boyu’nun Bizans’ı karşısına alıp, yönünü batıya dönmesi, doğunun Müslüman olmasındandır. Osmanoğulları’nda da aynı mantık devam etmiştir.

Osmanlı Devleti, Osman Gazi tarafından 1299 – 1300 yıllarında Bilecik, Söğüt – Domaniç’te kurulmuştur. Osmanoğulları’nın devlet olması Balkan fetihleriyle gerçekleşmiştir. Devlet balkanlarda yayıldıkça güçlenmiştir.

İstanbul’un fethi için her gelen hükümdar belli hazırlıklar yapmıştır. I. Murat zamanında Bursa başkenttir. 14. yüzyılda Edirne başkent olmuştur. Gitgide İstanbul’a yaklaşan Osmanlı Devleti, Ankara Savaşı ile fetret devrine girmiştir.

Ardından II. Mehmet döneminde yaklaşık 50 yıl sonra İstanbul fethedilmiştir. İstanbul’un fethedilmesiyle Anadolu’daki birlik de sağlanmak istenmiştir. Fetihler hızlanmıştır. Osmanlı coğrafyası genişlemiştir.

Osmanlı Devleti 1299 – 1922 yılları arasında 623 sene devam eden bir devlettir. 36 padişah görev yapmıştır. Ülke sınırları üç kıta, yedi denize ulaşmıştır. Kara ve denizlerde güç elde edilmiştir.

Osmanlı Devleti Kaç Yılında Kuruldu Ve Kim Kurdu Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

 

 

4 yorum

  1. Osmanlı Devletinin kuruluş dönemi çok uzun ve karışık olmasına rağmen bu yazıda bilgiler özetlenerek en anlaşılabilir bir dille çok güzel anlatılmış helal olsun size gerçekten çok güzel bir iş yapıyorsunuz.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.