Gelenek Ve Göreneklerimiz Nelerdir Maddeler Halinde Açıklamalı

Bu yazımızda gelenek ve göreneklerimiz nelerdir maddeler halinde açıklamalı kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Toplumu bir arada tutan milli ve manevi değer ve tutumlar bulunmaktadır. Bunlar gelenek ve görenek olarak yüzyıllardır yaşanan ve toplum tarafından kabul görüp yaşatılan değerlerdir. Gelenek ve görenekler, toplumda birlik ve beraberliğin, huzur ve barış ortamının oluşmasını sağlar.

Türklerin de gelenek ve görenekleri bulunmaktadır. Örf ve adete göre daha genel olan gelenek ve görenekler, yine de ülkemizde farklı coğrafyalarda farklı şekilde ama aynı amaca hizmet ederek yaşanmaktadır.

Gelenek ve göreneklerimiz ve açıklamaları şu şekildedir:

*Doğumla ilgili olarak, kadınların ilk doğumunda aileye hediyeler, bebeğe hediyeler getirilerek ilk ihtiyaçları dayanışma ve yardımlaşma içinde karşılanır.

*Sünnet düğünleri ile ilgili olarak, erkek çocuklarının sünnet edilmesi aile geleneklerimizde coşkuyla karşılanan geleneklerden biridir.

*Askere uğurlama ile ilgili olarak, askerlik görevi vatani bir görevdir. Bu görevin hakkıyla yerine getirilmesi için bütün aile fertleri, komşular, akrabalar askere giden kişi için dua eder ve ona harçlık verir.

*Evlilikle ilgili olarak, kız istenir, nişan ailelerin birbirini tanımaları için yapılır. Nişanı kız tarafı yapar, düğünü erkek tarafı yapar. Düğünlerde yöresel adetler yerine getirilir.

*Hac ile ilgili olarak, hacca giden ve gelen hacdan gelen kişiler duaları alınmak için ziyaret edilir.

*Ölüm ile ilgili olarak, cenaze merasimlerine katılmak acıyı paylaşmak insani görevlerdendir.

*Bayramlarla ilgili olarak, dini ve milli bayramlar bütün ülkede coşkuyla kutlanmaktadır. Birlik ve beraberlik oluşmakta, huzur ve barış ortamı tesis edilmektedir.

Gelenek Ve Göreneklerimiz Nelerdir Maddeler Halinde Açıklamalı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

 

17 yorum

  1. Gelenek ve göreneklerimiz bizim için önemlidir elbette. Bu nedenle de bu gelenek ve görenekleri bilmemiz gerekiyor bu yazıda kısa kısa açıklayarak bu gelenek ve görenekleri çok güzel izah etmişsiniz.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.