Web sitemize hoşgeldiniz, 08 Aralık 2021

Belgeler Artık Daha İşlevsel ve Kullanışlı

Microsoft Office araçları biz eğitimcilerin en önemli araçlarından biri hiç şüphesiz. Belgeler arası geçiş ve daha çok metin türü açabilme özelliğini office araçlarında hep istemişizdir. Microsoft bu sese kula vermiş olacak ki, 2013 MS Office bomba gibi geliyor. Çeşitli kaynaklardan öğrendiğimize göre Microsoft Word ve Excel’e oldukça fazla fonksiyonlar eklenmiş.

Word’ün Şerifinde “Tasarım” adlı yeni bir sekme var. Eskiden “Sayfa Düzeni” sekmesinde yer alan biçimlendirme, sayfa zemini gibi araçlar artık daha mantıklı bir şekilde bu sekmede toplanmış. Sayfa düzenine dair özellikler de epey geliştirilmiş. Örneğin, artık Word belgelerinize doğrudan video ekleyip belge üzerinden videoyu oynatabiliyorsunuz. Sosyal medyayı da görmezden gelmek artık mümkün değil. Word, Facebook ve Flickr hesaplarınıza erişerek buradaki fotoğrafları doğrudan belgenizin içine çekebiliyor. Böylece fotoğrafları masaüstüne kaydetmeye gerek kalmıyor. Tabii bu özellik diğer Office bileşenlerinde de kullanılabiliyor.
En sevdiğimiz ve dikkat çektiğimiz yeniliklerden biriyse “PDF akışı”. Word 2013, PDF belgelerini tıpkı birer Word belgesi gibi açabiliyor. PDF belgenizin sayfa düzeni de dönüştürüldüğü için; yazılar, tablolar, resimler, sayfa numaraları vb. tamamen düzenlenebilir hâle geliyor. Denemelerimizde bu özelliğin son derece hızlı çalıştığını gördük. Dönüştürme işlemi sadece birkaç saniye sürüyor ve karmaşık tasarımlı belgelerde sayfa düzeni mükemmel olmasa da oldukça başarılı bir şekilde dönüştürülüyor.
Yeni bir seçenek olarak karşımıza çıkan “Okuma Modu” ise neredeyse tüm arayüzü ortadan kaldırarak sadece belgeye odaklanmanızı sağlıyor. Okuma Modu’na geçtiğinizde belge yeniden biçimlendirilerek yazı tipi biraz büyütülüyor, daha küçük ve dokunmatik ekranlarda daha rahat okunacak hâle getiriliyor. Tabii bu modda düzenleme yapmak mümkün değil ve karşınızda yalnızca okumanıza değer katacak araçlar (Tanımla, Çevir, Web’de Ara) bulunuyor.

Arayüz değişikliklerinden Excel de nasibini almış. Tabii Excel’in tek yeniliği şık bir arayüz değil, yeni araçlar ve geliştirmeler de sizi bekliyor. Yeni Excel, verilerinizi temel alan çizelge ve tablolarla size rehberlik eder ve işinizi daha çabuk bitirmenize yardımcı oluyor.

Örneğin, verilerinizi yeniden biçimlendirmek ve sıralamak artık daha kolay. “Hızlı Doldurma” özelliği sayesinde Excel düzeninizi öğrenip tanıyor ve geri kalan verileri otomatik olarak tamamlıyor. Formüle ve makroya gerek yok. Sayılardan oluşan bir hücre kümesini seçtiğinizde Çabuk Analiz aracı beliriyor ve size koşullu biçimlendirme galerisini, veriyle ilgili en önemli bilgileri gösterecek çizelgeleri, formülleri ve tablo biçimlerini sunuyor. Bir seçeneğin üzerine gelerek anında önizlemesini görebiliyorsunuz.

Excel’de çok sayıda kullanışlı şablon sizi bekliyor. Yeni Başlangıç ekranı, profesyonelce tasarlanmış bütçe, takvim, form ve rapor gibi şablonlara ulaşmanızı daha da kolaylaştırıyor. Önerilen PivotTablo özelliği, verileriniz için en iyi özeti buluyor. Excel, verilerinizi bir PivotTablo’da nasıl özetleyebileceğinize dair seçenekler öneriyor. Verilerinizin ön izlemesini farklı pivotlar kullanan tablolarda görüp en iyisini seçebiliyorsunuz.

Rakamları değiştirdikçe ve yeni veri noktaları ekledikçe yaşanan her değişikliği çizelge animasyonları sayesinde izleyebiliyorsunuz. Artık verilerinize, çizelgelerinize veya
Pivot Tablolarınıza görsel bir zaman filtresi uygu laya biliyor veya tek tıklamayla aydan aya performans içinde gezinebiliyorsunuz.

Pc Extra

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz