Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Mayıs 2022

Nikola Tesla’nın Yaptığı Çalışmalar Nelerdir?

Aşağıda Nikola Tesla’nın yaptığı çalışmalar nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Nikola Tesla 1856 yılında dünyaya gelmiştir. Çok küçük yaşlardan itibaren bilime ilgi duymuştur. Bilimle yakından ilgilenmesi sayesinde birçok buluş elde etmiştir. Bu buluşlar tarihin akışını değiştiren yenilikler olmuştur. Nikola Tesla’nın binlerce buluşu bulunmaktadır. En çok Fizik alanında çalışmalar yapmıştır.

Bütün mal varlığını bilimsel araştırmalar ve çalışmalar için harcamıştır. Paraya önem vermediği ve sürekli bilimin gelişmesi için çalıştığından bir otel odasında yalnızlık içinde hayatını kaybetmiştir. Tarihin gördüğü en önemli bilim insanlarından biri olarak Fizik tarihine girmiştir.

Nikola Tesla’nın yaptığı çalışmalar şu şekildedir:

*Dönen manyetik alan: Dönen manyetik alanda oluşan alanın ve malzeme özelliklerinin belirlenmesiyle manyetik alan oluşmasını sağlamıştır.

*AC motor: Alternatif akımın bulunmasıyla motor eldesinin sağlanması sayesinde alternatif akım motoru icat edilmiştir.

*Tesla bobini: Çok yüksek voltaj kullanıp elektrik akımlarının yüksek miktarda oluşmasını sağlayan şaşırtıcı bobinler olarak bilinmektedir.

*Radyo: Kırk kilometre mesafeli kablosuz iletimi bularak Amerika’da ses getiren bir buluşa imza atmıştır. Ses ve elektrik iletimini birleştirerek radyo icadında manyetik dalga referanslarını kullanması tarihi değiştiren bir icat olmuştur.

Tesla bütün bu icatlarına rağmen uluslararası bir ödüle sahip olamamıştır. Farklı çalışan zekası onu farklı bir insan yapmıştır. Tesla, Nobel ödülü almasa da bilim tarihinde çok önemli bir yere sahiptir. Yaptığı icatlar ve geliştirdiği teoriler günümüzde hala kullanılmakta ve bilimin ilerlemesine yardımcı olmaktadır.

Nikola Tesla’nın Yaptığı Çalışmalar Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Aysenur dedi ki:

  Elinize sağlık çok güzel olmuş hem kısa hem de öz

 2. caner d dedi ki:

  süper olmuş ödevime yardımcı olduğunuz için tşk

 3. albert dedi ki:

  harika bir adam bayılıyorum allbert gibi:):):)

 4. derya dedi ki:

  hazırlayanların eline sağlık, nikola teslanın çalışmaları kısa ve tam istediğim gibi olmuş ödevimi bitirdim sayenizde. :)

 5. saniye dedi ki:

  Nikola Tesla’nın yaptığı çalışmaların neler olduğunu bilmiyorum ama. Radyonun onun keşfettiğini biliyorum. Şimdi radyo yerine daha teknolojik aletler kullansak da bir zamanlar en büyük neşemizdi :)

Yorum Yaz