Nabizade Nazım Zehra Kitap Özeti

p18

Bu yazımızda Nabizade Nazım Zehra kitap özeti kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Nabizade Nazım tarafında kaleme alınan Zehra isimli roman, psikolojik tahlillerle birlikte sevgi, aşk, entrika, tutku gibi konuları sosyal yönlerden ele alan bir eserdir. Eserin kahramanları Zehra, Suphi ve Suphi’nin gönül verdiği birkaç kadındır.

Zehra zengin bir aile kızıdır. Öksüzdür. Babası ile birlikte yaşar. Babası emrinde adamlar çalışan biridir. Suphi de babasının katiplerinden biridir. Babası Zehra’yı Suphi ile evlendirmek ister. Zehra’nın bu işte gönlü vardır. Fakat Suphi’nin şıpsevdi olduğunu bilmemektedir. Zehra ile Suphi evlenir. Suphi’nin gönlü gezelemektedir.

Evlerine aldıkları bir cariye olan Hüsnücemal’e ilgi duymaya başlar. Hüsnücemal bu ilgiyi karşılıksız bırakmaz. Zehra ile arasının açılmasını sağlana Suphi, Hüsnücemal ile evlenir. Zehra’nın babası ölünce de Zehra’yı boşar.

Zehra, Suphi’yi gerçek bir aşkla sevmektedir. Bu nedenle Suphi’yi unutamaz ve O’na ders vermek ister. Bir yosmayı O’na gönderir. Ürani isimli yosma Suphi’nin aklını çeler. Suphi, Ürani’ye aşık olur. Hüsnücemal veryansın eder, kendini kaybeder ve intihar eder. Suphi, Ürani der durur. Tam bir şıpsevdi olan Suphi bütün mal varlığını Ürani için harcar. Ürani O’na sırt çevirir. Bu olay sonucunda Suphi, yoksulluk içinde Ürani’nin başka erkekle yaşadığını öğrenir, ikisini de öldürür. Delil yetersizliğinden tutuklanamaz ama sürgün edilir.

Bu arada Zehra, Suphi’yi unutamamıştır. Fakat başka biriyle evlidir.  Evli olduğu kişi Suphi’nin katibi Muhsin’dir. Muhsin ölür. Zehra’nın psikolojisi bozulur. Suphi sürgündeyken, annesi ölür. Annesinin öldüğünü gören Zehra da iyice yıkılır, hastalanır ve ölür.

Nabizade Nazım Zehra Kitap Özeti Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.