Oruç İbadeti Kimlere Farzdır?

s14

Bu yazımızda oruç ibadeti kimlere farzdır kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Oruç, İslam’ın beş şartından biridir. Müslümanlar için farzdır. Yılın belli günlerinde ve o günlerin belli saatlerinde tutulur. Ramazan ayında farzdır. Diğer günlerde nafile olarak yapılan bir ibadettir. Karşılığı Allah’tan beklenerek yapılan bir ameldir.

Oruç Müslümanlar için farzdır. Fakat Müslümanlar arasında da orucun farz olmadığı kişiler vardır. Her ibadet gibi oruç için de akıl ve baliğ olmak gerekir. Akıl sahibi ve ergenlik çağına girmiş herkes oruç tutmak zorundadır.

Ergenlik çağları, iklim şartları nedeniyle bölgeden bölgeye farklılık gösterebilir. Kızdan erkeğe değişebilir. Bu nedenle buluğ çağına girilen günlerden itibaren oruç tutmak her ibadet gibi farz durumuna gelir. Bunun dışında kalanlar oruç tutmasa da olur.

Zihinsel hastalıkları olanlar, oruç tutsa hastalanacak olan insanlar, oruç tutamayacak kadar yaşlı olanlar, oruç tutamayacak kadar çocuk olanlar oruç tutmaz. Sağlık sorunları nedeniyle oruca ara verilebilir. Bu nedenle oruç kaza edilir. Orucu kaza edemeyecek durumda olanlar ise fidye verir. Fidye paradır. Bir kişi bir gün doyuracak kadar para miktarıdır.

Oruç, İslam’ı kabul eden her Müslüman için farzdır. Kur’an-ı Kerim’de bir emir olarak geçmektedir. Peygamberin yaptığı ve ümmetinin de yapması gereken bir ibadettir. Yukarıda belirtilen şartlar haricinde hiç kimse bu farz olan ibadetten münezzeh değildir. Oruç nafile olarak da Ramazan haricinde tutulabilir. Nafile oruç da aynı farz orucun şartlarını taşır.

Oruç İbadeti Kimlere Farzdır Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.