Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Temmuz 2021

Milli Edebiyat Zevk ve Anlayışını Sürdüren Eserlerin Özellikleri

Bu sayfamızda milli edebiyat zevk ve anlayışını sürdüren eserler hakkında bilgi vererek bu başlıkta eser veren sanatçılar kimlerdir sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

Cumhuriyet’in ilanından itibaren bazı sanatçılar Milli edebiyatın etkisi ile eser vermeye devam etmektedirler. Söz konusu sanatçılar Cumhuriyet edebiyatının başlangıcında Atatürk ve İsmet İnönü zamanlarında eser vermişlerdir. Bu sanatçılar, Milli edebiyat döneminde de eser vermiştir hata aralarında milli mücadeleye bizzat katılanlar da bulunmaktadır.

Bu dönemin eserlerinde hem içinden çıkılmış olan savaşın kalıntıları hem de yeni oluşan Türkiye’nin devrimleri yer almaktadır. Eserlerde eski dönemin özelliklerini taşıyan kahramanlar ile Cumhuriyet döneminin idealist kahramanları iç içe yer almaktadır. Bu dönemde kahramanlar genellikle halkın içinden seçilmiş, eserlerde Anadolu ve Anadolu insanına sık sık yer verilmiştir.

Sanatçılar güçlü bir Realizm ve gözlem özelliğine sahiptir.

Milli edebiyat zevk ve anlayışını sürdüren eserlerde karşımıza üç temsilci çıkmaktadır. Bunlar: Halide Edip Adıvar, Yakup Kadri Karaosmanoğlu ve Reşat Nuri Güntekin’dir.

Milli Edebiyat Zevk ve Anlayışını Sürdüren Eserler Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz