Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Temmuz 2021

Psikolojik Roman Nedir

Bu sayfamızda psikolojik roman nedir sorusunun cevabını vererek psikolojik romanın özellikleri hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Edebiyatımızda romanlar konularına ve taşıdıkları özelliklere göre farklı isimler almaktadırlar. Bu roman türlerinden bir tanesi de psikolojik romanlardır.

Psikolojik romanların bir diğer adı tahlil romanlarıdır. Bu eserlerde kahramanların ruh çözümlemeleri yapılarak onların olaylara ve diğer insanlara bakış açıları yansıtılır. Edebiyatımızda psikolojik roman türünün ilk örneğini Mehmet Rauf, Eylül adlı eseriyle vermiştir.

Bu roman türünde kahramanların duyguları, buhranları, sıkıntıları, olaylar karşısında hissettikleri diğer roman türlerine göre çok daha geniş yer tutmaktadır. Bu roman türünde yazar, sadece olayları anlatmakla yetinmeyerek bu olayların insan üzerinde yarattığı etkilere de yer vermektedir.

Dünya edebiyatında psikolojik roman dendiğinde akla ilk gelen isim Rus yazar Dostoyevski’dir. Dostoyevski eserlerinde geniş ruh tahlillerine yer vermiş ve eserlerinde psikanalizlere yol göstermiştir. Aynı şekilde Stendhal da bu türün Fransız edebiyatındaki en başarılı temsilcisidir.

Psikolojik Roman örnekleri Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz