Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Ağustos 2021

Konularına Göre Romanlar

Bu sayfamızda roman nedir sorusuna cevap vererek konularına göre romanlar hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Yaşanmış ve yaşanması mümkün bir olayın ayrıntılarına inilerek anlatıldığı türlere roman adı verilmektedir. Romanlar işledikleri konulara göre farklı isimler almaktadır. Konularına göre romanlar şunlardır:

*Sosyal roman: İçinde yaşanan toplumun özellikleri hakkında veren, toplumsal problemleri konu edinen romanlara sosyal roman adı verilmektedir. Bu romanlarda önemli sosyal olayların sebepleri açıklanmaya çalışılmaktadır. Emile Zola’nın Meyhane, V. Hugo’nun Sefiller adlı eserleri buna örnek gösterilebilir.

*Tarihi roman: Tarihi olayların ve tarihsel konuların işlendiği romanlardır. Edebiyatımızda ilk örneğini Namık Kemal Cezmi adlı eseri ile vermiştir.

*Macera romanı: Serüven romanı olarak da bilinen bu eserlerde günlük hayat içinde karşılamayacak olan şaşırtıcı olaylar ele alınmaktadır. Daniel Defoe’nin Robinson Crouse adlı eseri buna örnek gösterilebilir.

*Psikolojik roman: İnsanın iç dünyasını tahlil eden romanlardır. Edebiyatımızda ilk örneğini Mehmet Rauf Eylül adlı eseri ile vermiştir.

Roman Türleri Nelerdir Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz