Web sitemize hoşgeldiniz, 30 Temmuz 2021

Mıknatısı Kim Bulmuştur?

Aşağıda mıknatısı kim bulmuştur kısaca olarak ele alacağız.

Mıknatıs manyetik bir alan oluşturan ve demir, nikel ve kobalt gibi maddeleri kendine çeken bir madde olarak bilinmektedir. Mıknatıs, fiziksel olarak özelliklere sahip olduğu için kullanılmaktadır. Manyetik alan oluşturması kullanım alanlarını genişletmektedir.

Mıknatıs üzerindeki çalışmalar Antik Yunan çağına kadar gitmektedir. Thales döneminde yapılan manyetik çalışmalar devamla Çin, Mısır, Avrupa topraklarında da yapılmıştır. Thales’in manyetizma hakkındaki görüşleri 18. ve 19. yüzyıllarda fizik bilimcileri tarafından geliştirilmiştir. Magnet kullanımının yaygınlaşmasının ardından mıknatıs da çeşitli alanlarda özellikle kullanılmaya başlanmıştır.

Mıknatısın kullanılmasıyla teknoloji de gelişim göstermiştir. Özellikle iletişim ve ulaşım alanında mıknatısın hayati yararları hayatımızı oldukça kolaylaştıran teknik icatların hayatımıza girmesine neden olmuştur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Gülsen dedi ki:

    elinize sağlık 100 aldım, Mıknatısı Kim Bulmuştur? ödevimde işimi gördü, bu arada ben Amasya zekilik yarışmasına birinci geldim ciddiyim, tembellere kapak olsun.

Yorum Yaz