Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Kasım 2020

Mevsimler İle İlgili Kompozisyon

Bu yazımızda mevsimler ile ilgili kompozisyon kısaca olarak bilgi vereceğiz.

Mevsimler, Dünya’nın hareketinin sonucudur. Dünya muazzam büyüklükte olan ama evren için bir nokta kadar boyutlarda hareket eden Güneş’in etrafında döner durur. Bunun meyvelerini insanlar toplar. Mevsimler oluşur ve hayatımız şekillenir.

İlkbaharda, çiçekler tomurcuklanır. Gökyüzü mavileşir. Sular durulur. Yağmur ince ince yağsa da sırılsıklam yapmaz. Bahar, ilk kez bütün varlıkları kuşatır. Süresi belli gibidir. Üç ay, hem ısıtır, hem üşütür. Yazı haber verir. Kışı özletir.

Yazın, kuzey yarım kürede hayat renklenir. Çiçekler açar, ağaçlar yeşildir. Farklı farklı canlıların sesleri kulaklarda yankılanır. Gökyüzü mavidir. Denizler sıcak olur. Yazları sıcak geçer. Isınırız. İçimiz ısınır. İnsanlığımız ısınır. Sevmek, yaza ait bir kavram değildir ama sevmek de ısıtır. Mevsimler, bize hediyedir.

Sonbahar, elveda mevsimi gibidir. Yapraklar dökülür. Yeşillikler azalır. Hava soğumaya başlar. Herkes yuvasına çekilir. Kuşlar uzaklara uçar. Yağmurlar yağar. Toprak kokar. Son olarak bahar yeniden doğmak için tazelenme mevsiminin başlangıcı olarak gelir ve varlıkları kuşatır.

Kış, soğuktur. Kar yağar. Karlar, sağlıklı bir hayatın başlangıcı gibi her yeri bembeyaz yapar. İnsanlar üşür. Bazı hayvanlar uyur. Hayvanlar da üşür. Acıkır. Dallarda yaprak yoktur. Kar vardır. Bazen kar yağmaz, yağmur ıslatır. Sırılsıklam yapana kadar ıslatır. Kışın gökyüzü gridir. İnsanlar kalın giyinir. İnsanlar bakışlarıyla ısıtır. Sevgi her mevsim kazanır. Mevsimler değişir. Dünya döner, mevsimler döner.

Mevsimlerle İlgili Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Hanne dedi ki:

  😉😄😇Ben bayıldım işime çok yaradı😇

 2. Hanne dedi ki:

  Ben şahsen bayıldım

 3. Anonim dedi ki:

  Güzel ama anlamsız çıkışlar olmuş

 4. ismet dedi ki:

  Öncelikle selamlar. Bence gayet iyi bir yazı olmuş ama her paragrafta kurgu aynı ilerliyor. “Birinde bu oluyorsa diğerinde bu oluyor.” şeklinde gidiyor. Güzel bir yazı, ona lafım yok ama bence farklı bir türde zenginleştirilebilirdi.

  -Bu arada;
  Google Play Store’da bu web sitesinin bir uygulaması var mı? Genelde ödevlerimde falan yardımı dokunuyor. Uygulaması da olursa yüklemek isterim.

 5. Anonim dedi ki:

  Çok kötü

  1. Anonim dedi ki:

   ben beğendim

 6. Sjbvcs dedi ki:

  Güzel ama kelimeler çok zor

 7. Sjbvcs dedi ki:

  Güzel….

 8. Anonim dedi ki:

  cokkkkk guzel tam ıstedıgım

 9. yiğit dedi ki:

  çok teşekkürler

 10. Müberra dedi ki:

  Bu mevsimler ile ilgili yazı bir muhteşem olmuş :) Mevsimlerin rengi ve duyguları ancak bu kadar güzel ve içten bir anlatım ile aktarılabilirdi bence muhteşem :)

Yorum Yaz