Web sitemize hoşgeldiniz, 09 Mart 2021

1 Mayıs İşçi Bayramı İle İlgili Kompozisyon

Bu yazımızda 1 Mayıs işçi bayramı ile ilgili kompozisyon kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Dünyada ilk defa 1856 yılında Avustralya’nın Melbourne kentinde kutlanan ve 19. yüzyıl dünyasında çeşitli aralıklarla farklı coğrafyalarda da kutlanan bir bayram olarak daha çok sosyalist, komünist ve anarşist gruplarla birlikte sol grupların kutladığı bir bayramdır. 1 Mayıs ülkemizde 2009’dan beri bayram olarak resmi şekilde kutlanmaktadır.

Çünkü 19. yüzyıl dünya düzeninde işçi haklarını gündemine alan ve doğrudan sermayedarları suçlayarak işçinin haklarını savunan gruplar, bu gruplardır. Tabi aynı zamanda işçi olan gruplardır.

İşçilerin, haklarını aramak için yine haklarını kullanması şeklinde ortaya çıkmıştır. Dünyanın bütün insani sistemlerinde insan hakkı her şeyin önündedir.

İnsan haklarından en önemlisi de işçi hakkının sağlanmasıdır. Çünkü emek, karşılıksız yapılacak bir iş değildir. İnsanların özlük haklarına sahip olarak, değer görmesi işçinin hayat kalitesinin artması, işin de kalitesinin artmasını sağlar.

Bir işi yapan işçinin hakkının verilmesinde, alın terinin karşılığının ödenmesinde gecikme olmaması gerekir. Bu doğrudan insan hakkı ile ilgilidir.

Meseleye İslami açıdan da bakacak olursak, Müslüman toplumların işçi olarak çalışmasında, bir işçinin alın terinin karşılığını almasında, alın terinin kurumadan karşılığını alması gerektiği rivayet edilir. Çünkü kul hakkı, insan hakkıdır. Korunması ve sağlanması gerekir.

İşçiler bir sınıf değildir. İşçiler insandır. İşçiler olmasa üretim olmaz. Tüketen toplumlar, hayatlarını devam ettiremez. Hayatta herkesin bir rolü vardır. Bu bakımdan herkes rolünü oynar ve hakkını almak zorundadır.

1 Mayıs İşçi Bayramı İle İlgili Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Selda dedi ki:

    1 Mayıs işçi bayramı nedir konulu bir kompozisyon yazmak için bu yazıyı kullandım ödevim hem etkileyici hem de bilgi verici oldu kısacası ortaya çok güzel bir ödev çıktı :)

Yorum Yaz