Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Kasım 2020

Mesnevi İle Şiir Arasındaki Farklar ve Benzerlikler

soru-isareti(1)Türk edebiyatı dönemlerin şartlarına, koşullarına ve özelliklerine göre bir çok zaman dilimine ayrılmıştır. Türk edebiyatının her döneminde farklı özellikleri içinde barındıran bir çok eser kaleme alınmıştır. Bu eserle rher ne kadar birbirinden farklı olsa da birbirleri ile ortak özellikler de barındırmaktadır.

Bu yazımızda sizlere iki farklı dönemden iki farklı eser olan mesnevi ile şiir arasındaki farklar ve benzerlikler hakkında derlediğimiz bilgileri aktaracağız.

Mesnevi İle Şiir Arasındaki Benzerlikler:

  • Hem mesnevide hem de şiirde destani konular, aşk ve savaş ve benzeri konular işlenmektedir.
  • Hem mesneviler hem de şiirler konularına göre gruplara ayrılmaktadır.
  • Her iki türde de ölçü ve ahenk gibi unsurlar bulunmaktadır. Dolayısıyla da hem mesnevi hem de şiir için ölçü ve ahenk unsurları son derece önemlidir.

Mesnevi ve Şiir Arasındaki Farklar: 

  • Mesnevi türü İran edebiyatına ait bür türdür. Şiir ise evrensel yani tüm dünya da kullanılan bir türdür.
  • Mesnevi türünde her beyit kendi içinde kafiyelidir. Şiirlerde ise böyle bir kural yoktur. Özellikle de modern döneme ait şiirlerin bir çoğunda hiç kafiye kullanılmadığı görülmektedir.
  • MEsnevi türünde işlenen konu ne olursa olsun olaylar masal havasında aktarılır. Şiirlerde ise masal havası yerine bir duygusallık söz konusudur.
  • Şiirler bölümlere ayrılmaz ancak mesnevilerde; tevhid, naat, hatime, miraciye gibi bölümler yer almaktadır.

Mesnevi İle Şiir Arasındaki Farklar ve Benzerlikler Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Tülin dedi ki:

    elinize sağlık 100 aldım, Mesnevi İle Şiir Arasındaki Farklar ve Benzerlikler ödevimde işimi gördü, bu arada ben Mardin zekilik yarışmasına birinci geldim ciddiyim, tembellere kapak olsun.

Yorum Yaz