Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Mayıs 2022

Yer Ekseninin Yörünge Düzlemine Eğik Olmasının Sonuçları

cografyadersanesi_dİçinde yaşadığımız ve şuan içinde tek yaşam olan tek gezegen Dünya’dır. Dünya’nın şekli her ne kadar yuvarlak olarak bilinse de aslında Dünya; kutuplardan basık, ekvatordan şişik olmak üzere “Geoit” şeklindedir.

Dünya’nın şeklinin geoit olması ise dünya üzerinde bir çok sonuca da yol açmaktadır. Örneğin; yer ekseni yörünce düzlemine eğiktir ve bu durum da yine bir çok sonucu beraberinde getirmektedir.

Dünyamız, Güneş etrafında ekseni eğik bir şekilde dönmektedir. Yörünge düzlemi ile ekvator düzlemi arasında 23 27 derecelik bir açı bulunmaktadır. Bu duruma göre de Dünya’nın ekseni 23-27 derece eğik olmaktadır. Bu duruma da “Eksen eğikliği” adı verilir.

Eksen Eğikliğinin Sonuçları:

 • Güneş ışınlarının geliş açısı yıl içinde farklılık göstermektedir ve böylece mevsimler meydana gelir. Eğer eksen eğikliği olmasaydı mevsimler oluşmazdı ve geceler ile gündüzler birbirine eşit olurdu. Ancak eksen eğikliği sonucunda gece ve gündüz süreleri de yıl içinde değişiklik göstermektedir.
 • Cisimlerin gölge boyları yıl içinde değişmektedir. Güneş ışınlarının dik geldiği yerlerde gölge boyu sıfırdır.
 • Eksen eğikliği sonucunda dönenceler ve kutup daireleri meydana gelir.
 • Eksen eğikliği sonucunda Güney yarımkürede ve Kuzey yarımkürede aynı anda farklı mevsimler yaşanmaktadır.
 • Güneş ışınları yıl boyunca dönencelere bir kez, dönencelerin arasına ise iki kez dik gelmektedir. Dönencelerin dışında kalan kısımlara ise güneş ışınları dik gelmemektedir bu alanlarda da Matematik iklim kuşakları meydana gelmiştir.
 • Yıllık sıcaklık farklarının meydana gelmesi de eksen eğikliğinin sonuçlarıdır.

Yer Ekseninin Yörünge Düzlemine Eğik Olmasının Sonuçları Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. meltem dedi ki:

  yazıyı beğenmenle okulun en güzel kızı olman ne alaka

 2. Bayan dedi ki:

  Harika çok sağ olun gerçekten emeği geçenlerin eline sağlık ödevimi yaptım sayenizde.

 3. ursula dedi ki:

  elinize sağlık diyorum ve ödev kısa harika olmuş diyerek 100 puan veriyorum, okulun en güzel kızı olarak ben bile beğendim, o kadar yani. beğenmeyenlerin aklıyla zoru vardır. :)

Yorum Yaz