Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Kasım 2020

İletişimi Geliştirme Yöntemleri Nelerdir

İnsan, yaşam şartları gereğince bir arada yaşamaya ihtiyaç duymaktadır. İnsansal ihtiyaçların bir çoğu, ancak bir çok insanın bir arada var olmasıyla karşılanabilmektedir. Barınma, giyinme, yiyecek içecek gibi insanların temel ihtiyaçlarını giderebilmeleri için topluluklar halinde yaşamaları gerekmektedir. Bu gereklilik ise insanlar arası iletişimin ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

İnsanlar arası iletişim, insanlığın var olmasında ve gelişmesinde çok büyük rol oynamaktadır. İnsanların birbiriyle sağlıklı ve kaliteli iletişim kurmaları ile birlikte hayattaki mutluluk ve refah düzeyleri artar. Günümüzde, dünyada var olan ülkelerin halklarını incelediğimizde refah seviyesi yüksek olan ülkelerde insanlar arası saygının yüksek derecede olduğunu görmekteyiz. Ancak saygının az olduğu ya da olmadığı, insanların birbiriyle iletişim kurmakta sorun yaşadığı ülkelerin halkları ise çeşitli problemlerle karşı karşıya kalmaktadırlar.

İnsan, çevresindekilerle kurduğu sağlıklı ve kaliteli iletişim sayesinde kendisini ve çevresini geliştirme fırsatı yakalayabilir. Bu nedenden dolayı da iletişimin geliştirilmesi adına yapılabilecek bazı şeyler de vardır. Bu durumlara dikkat ederek diğer insanlarla daha sağlam ve kalıcı ilişkiler kurabiliriz.

İletişimde en önemli belirleyici etken, saygı olmaktadır. Karşımızdakinin inancı, düşüncesi ne olursa olsun, biz onlara katılmasak dahi onun bu şekilde düşünme hakkını sonsuza kadar savunmalıyız. İkili ilişkilerde seçtiğimiz cümlelere özen göstermeli, karşımızdaki insana değer verdiğimizi gösterecek ufak davranışlarda bulunmalıyız. Etrafımızdaki insanlara, çevremize karşı sürekli pozitif olmalı ve insanlar arasında her zaman olumlu enerjiyi, saygıyı, sevgiyi yaymalıyız. Bu sayede bizlerin ortaya çıkarmış olduğu güzellikler diğer insanlara da yayılacak ve birçok kişi de bu durumdan olumlu etkilenecektir.

İletişimi Geliştirme Yöntemleri Nelerdir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Belinay dedi ki:

    harbiden süper arkadaşlar, İletişimi Geliştirme Yöntemleri Nelerdir hemen deftere geçirdim, Osmaniye okulları arasında sınavlarda hep birinci gelmemi bu hızıma borçluyum. tembellere kapak olsun.

Yorum Yaz