Web sitemize hoşgeldiniz, 04 Aralık 2020

Lidyalıların Başkenti Neresidir?

Aşağıda lidyalıların başkenti neresidir kısaca olarak ele alacağız.

Anadolu’da tarihin en önemli uygarlıkları kurulmuştur. Bu da Anadolu’nun Medeniyetler Beşiği olarak bilinmesine neden olmuştur. Anadolu’nun dört bir yanında kurulan uygarlıklar, Anadolu’nun maddi ve manevi gelişmesinde etkili olmuştur. Ticari yolların oluşturulması ve şehirlerin kurulması Anadolu uygarlıklarının gelişim göstermesine neden olmuştur.

Anadolu’da kurulan uygarlıklardan biri de Lidyalıların kurduğu uygarlıktır. Lidyalılar, Ege ve Akdeniz coğrafyasında yayılmıştır. Lidyalıların başkenti Sardis olarak bilinmektedir. Günümüzde Sardis, Manisa’ya bağlı bir belde olarak bilinmektedir. Sardis’in başkent olması deniz ticaretinin yapılmasında etkili olmuştur. Lidyalılar ayrıca parayı bulan uygarlık olarak tarihe geçmiştir. Sardis bu bakımdan tarihte en önemli ticari merkezlerden biri olarak kurulan bir şehir olmuştur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. aylin dedi ki:

  çok iyi olmuş çok teşekkür ederim

 2. ozan dedi ki:

  iyonlar insanlık tarihine katkıları nelerdir?

 3. mihriban dedi ki:

  Arkadaşlar Lidyalıları araştırmam için öğretmenim ödev verdi. Sağolun burada başkenti ve yaşadığı yeri öğrendim ama dil din kültür ve eserleri hakkında da bilgi edinmek istiyorum nereden bulabilirim.

  1. sema dedi ki:

   işime çok yaradı beğendim bunu emeğinize sağlık. ödevimde kullandım.

Yorum Yaz