Web sitemize hoşgeldiniz, 04 Aralık 2020

Urartuların Başkenti Neresidir?

Aşağıda urartuların başkenti neresidir kısaca olarak ele alacağız.

Anadolu’da tarih boyunca birçok uygarlık kurulmuştur. Anadolu’nun birçok bölgesinde yayılım gösteren uygarlıklar kendilerine başkentler ittihaz etmişlerdir. Anadolu’da uygarlıkların kurulması Anadolu’nun Medeniyetler Beşiği olarak tarihe geçmesine neden olmuştur.

Anadolu’nun doğu bölgelerini kendine merkez kabul eden Urartular Da Anadolu merkezli bir uygarlık kurmuşlardır. Urartuların başkenti Tuşpa’dır. Tuşpa’nın günümüzdeki karşılığı Van’dır. Bu bakımdan Urartular Van ve çevresini başkent ilan ederek kendi hukuk sistemlerini ve sosyal hayatlarını kurmuşlardır. Urartular, Anadolu’nun gelişmesini ve kalkınmasını da ekonomik ve sosyal olarak sağlamışlardır. Van merkezli bir uygarlık kurmaları Van’da tarihi eser kalıntılarının fazla olmasına neden olmuştur. Van’ın tarih açısından en önemli şehirlerden biri olması bu sayede sağlanmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. naz dedi ki:

    Urartuların başkenti benimde memleketim olan Van’dır. Van Tuşpa’da onlara ait pek çok eser var biliyor musunuz. Yani izlerini sürmek çok mümkün. Seviyorum böyle medeniyetlerin birleşmesini.

Yorum Yaz