Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Mayıs 2021

Hititlerin Başkenti Neresidir?

Aşağıda hititlerin başkenti neresidir kısaca olarak ele alacağız.

Anadolu coğrafyasında birçok uygarlık kurulmuştur. Tarih boyunca kurulan uygarlıklar Anadolu’nun Medeniyetler Beşiği olarak bilinmesini sağlamıştır. Anadolu’da kurulan uygarlıklar Anadolu’nun siyasi, sosyal, kültürel ve ticari olarak gelişmesinde ve doğal kaynakların işlenmesinde önemli bir yere sahiptir.

Anadolu’da kurulan uygarlıklardan biri de Hititlerdir. Hititler Anadolu merkezli kurulan uygarlıklar arasındadır. Hititler, Hattuşaş’ı başkent ilan etmişlerdir. Hattuşaş bugünkü Boğazköy olarak Çorum’a bağlı bir kazadır. Hattuşaş, tarihin en önemli şehirlerinden biri olarak tarihe geçmiştir. Hititler, hakimiyet oluşturdukları beldelerde sosyal ve kültürel gelişimin yaşanmasında çok etkili olmuşlardır. Bıraktıkları eserlerden bazıları günümüze kadar ulaşmıştır. Bu bakımdan Hititlerin tarihte en önemli uygarlıklardan biri olduğu bilinmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. sadiye dedi ki:

    Hititlerin başkenti Çorum’dur. Hattuşaş denilen bölgede yaşamışlar. Hatta 1986 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınan Çorum Hattuşa Hitit İmparatorluğunun başkenti olarak Anadolu’da yüzyıllar boyu çok önemli bir merkez olmuştur.

    1. meltem dedi ki:

      işime çok yaradı beğendim bunu emeğinize sağlık. ödevimde kullandım.

Yorum Yaz