Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Haziran 2021

Kültürümüzde Kuran’ın Yeri ve Önemi Nedir? Anlatınız.

Bu yazımızda kültürümüzde Kuran’ın yeri ve önemi nedir anlatınız kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Din, dil, ırk kültür değerlerinin oluşmasında etkili olur. Irkı etkileyen faktörler olarak coğrafya ve iklim ile beraber genetik farklılıklar da bulunmaktadır. dil ve din birbirini etkilemektedir. Tarihte dinin dili, sosyal dil olarak kullanılmıştır. Bütün milletler kendi din dillerini sosyal dilleri yapmışlardır. Bu nedenle din ve kültür ilişkisi inanç ve yaşayış zemininde hep beraber olmuştur.

İslam toplumlarında da kültürel olarak din ön plana çıkmaktadır. Çünkü Peygamber (a.s.)’ın da buyurduğu gibi güzel ahlakı tamamlayıcı olarak da görülen din ahlak ve kültür değerlerinin yaşanmasında yer bulmuştur. Kültürümüzdeki dinin yeri ve önemi, sosyal faaliyetlerimizde, insani ve beşeri faaliyetlerimizde ortaya çıkmaktadır. Cenaze, düğün, merasim, dualar kültür değerlerimiz olarak din eksenli ortaya çıkmıştır. Kuranı Kerim merkezli ve kaynaklı olarak ibadetlerimizi ve örf ve adetlerimizi yerine getiririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. fethiye dedi ki:

    Ya arkadaşlar Allah aşkına Kuran’ın kültürümüzde değil dinimizde bir yeri vardır. Öyle bir anlatmışsınız ki sanki Kuran-ı Kerim kültürel bir öge mi sizde bazen saçmalıyorsunuz.

Yorum Yaz