Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Haziran 2021

Hz. Muhammed Medine’de Toplumsal Barışa Yönelik Ne Gibi Çalışmalar Yapmıştır?

Bu yazımızda Hz. Muhammed Medine’de toplumsal barışa yönelik ne gibi çalışmalar yapmıştır kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Peygamber (a.s.)’a peygamberlik Mekke’de yaşadığı yıllarda gelmiştir. Kendisi Mekkelidir. Mekkeli Müşriklerin cahiliye içinde bulunması ve aşırıya gitmeleri peygamberliğinin gelmesiyle son bulmaya başlamıştır. Mekke yıllarında çok zor zamanlar geçirerek sürekli olarak hor ve hakir görülmüş, tecavüz ve hakarete uğramıştır.

Peygamber (a.s.) İslam ve dünya tarihini değiştiren bir iman ile hicret etmiştir. Mekke’den Yesrib’e geçmiştir. Yesrib’in adı Medine olmuştur. Evs ve Hazrec kabilelerini barıştırmıştır. Muhacirleri karşılayan ensarlar haline gelen Mednineliler, yurdunu, evini, bahçesini muhacirlerle paylaşmıştır. Güven, barış, huzur ve istikrar ortamının oluşmasında İslam’ın vaddettikleri ve beşeri ve insani olarak duygu ve düşünceler ön plana çıkmıştır. İslam adil olarak yaşamayı emretmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. osman dedi ki:

    Hz. Muhammed Medine’de toplumsal barışa yönelik o kadar çok çalışma yapmıştır ki… Mesela Mekkeliler oraya hicret ettiğinde Medineliler bu çalışmalar sayesinde onlara çok iyi ve barışçı davranmıştır.

Yorum Yaz