Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Eylül 2021

KPSS Tercih Yapabilmek İçin Baraj Kaç Puan Almak Gerekir

KPSS tercih yapabilmek için en az kaç puan almak gerekir, KPSS tercih yapabilmek için baraj kaç

1999 senesinde şimdinin KPSS’si olan Devlet Memurluğu Sınavının ardından tercih verebilmek için 70 puanı aşmak gerekiyordu.

O yıldan sonra bu tercih baraj puanı geçerliliğini yitirmiştir. Yalnızca bu sınava girmiş olmak ve puanının hesaplanmış olması tercih bildirmek için yeterli hale gelmiştir. Çoğu kişi o tarihlerden kalma bilgilerle halen böyle bir sınırın olduğunu düşünmektedir. Ancak buradan böyle bir sınır olmadığını duyurmak isteriz.

ÖSYM KPSS

2012 Kpss’ye girmiş ve puanı hesaplanmış tüm adaylar yerleştirmeler için tercih bildirme hakkını taşır. Günümüzde bu sınavlara başvuranların çok olması sebebiyle düşük puanlarla atanmak zor olsa da imkansız değildir.

Zira yüksek puan alıp ancak atanamayan kişilerde mevcuttur. Verilen kadrolar kişilerin bölümlerine duyulan gereksinime göre değişmektedir.

Baraj puanı bulunan kurumlar mevcut mudur?

Ösym’nin merkezi atamaları sırasında tercih barajı koymuş bir kurum bulunmaz. Ancak Ösym merkezi atamalar haricinde, direk kurumların açtığı sınavlarla da atama yapmaktadır. Örneğin bu kurumlara Adalet Bakanlığını örnek gösterebiliriz. Adalet Bakanlığı merkezi atamaların haricinde katip, infaz ve koruma memurluğu vb gibi kadrolar için alım yapmakta ve bu alımlara 70 puan barajını esas kılmaktadır. Bu sebeple bu gibi kadrolara 70 puandan az puan almış kişiler başvuramamaktadır. Bu gibi atamalar merkezi atamalar haricinde yapılır ve farklı sürelerde gerçekleştirilir.

KPSS Tercih Yapmak İçin Kaç Puan Almak Gerekir Konusunda Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Bir dost dedi ki:

    Slm. Ben 55 puan aldım bir yere girme şansım varmı

Yorum Yaz