Web sitemize hoşgeldiniz, 03 Aralık 2021

YGS Ne Zaman Kalkacak

YGS ne zaman kaldırılacak, YGS Kalkacak mı ve YGS ne zaman kalkacak 2018 2019 açıklama geldi …

Milli Eğitim Bakanlığı, 2014 yılının girmesiyle eğitimde köklü değişiklikler yapılacak. Bunlardan biri, gündemden düşmeyen dershanelerin kapatılmasıdır. Bir diğeri de üniversiteye giriş için yeni uygulamalar geçerli olacak. 2015 yılında üniversitelere girişte uygulanan YGS-LYS adlı 2 bölümden oluşan sınav yalnızca LYS uygulanarak gerçekleştirilecek.

ygsform

Hali hazırda dershanelerin kapatılması konusu tartışılırken Milli Eğitim Bakanlığı, kişilerin tedirginliğini azaltacak bir sınav sistemine gidecek. Çünkü bu sistemde dershanelere ihtiyaç olmayacak. MEB, TÜBİTAK, YÖK ve ÖSYM’nin birlikte ilerlediği bu kararın ardından 2 seneye kadar da üniversite girişte sisteminde değişikliğe gidilecek.

2 ayda bir kez sınav yapılacak

2014 yılında eğitim sistemi bir istikrar kazanacak. Bu kapsamında gidilecek bir diğer değişiklik; ÖSS’nin 2 ayrı sınav yerine yalnızca LYS ‘den oluşmasıdır. Yani YGS 2015 yılında son kez gerçekleşecek. Sınav sistemindeki değişiklik yalnızca bununla sınırlı değil tabii, LYS sınavına da yenilikler getirilecek. Bu kapsamda adayların bir sınava girmelerinin onları kaygıya sürüklememesi için 2 ayda bir toplam 5 dersten sınav yapılacak ve aday bu sınavların hangisinden en yüksek notu almışsa o puan ile üniversiteye giriş yapabilecek.

Yıl sonu yazılıları

Yeni uygulamaya konulacak sınav sistemi kapsamında, lisede eğitim gören tüm öğrenciler her sene olmak üzere eğitim yılının bitiminde bir yazılı sınavına tabii tutulacak. Lisedeki bir aday her yıl girdiği sınavların ortalamasından elde edilen puanla üniversitelere giriş yapacak. Bu sistem geçerli olur ise liselerde; Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih, Coğrafya, Matematik, Geometri  gibi derslerin yazılı sınavları merkezce ortak gerçekleştirilecek. Bu sınavlardan alınan puanlar her yıl bir havuzda birikecek.

Sınavlar hem test usulü sorulardan hemde açık uçlu sorulardan meydana gelecek. Ayrıca üniversite sisteminde gidilecek bir değişiklikte şudur; Fen-Edebiyat fakültelerinde herhangi bir mesleğe hitap etmeyen bölümler için sınav gerekmeyecek, herkes bu bölümlere koşulsuz kayıt yaptırabilecek. Aynı zamanda işletme ve bazı mühendislik bölümlerinin bulunduğu fakültelerin öğrencilerini seçme hakkı bulunacak.

Aynı zamanda lise eğitimi sırasında öğrencinin ders harici performansı ve başarı gösterdiği faaliyetler puana tabii tutulacak ve bu bilgilerde kişiye özel bir dosyada yer alacak. Bu dosyadaki puanlarda üniversitelere giriş için etkili olacak.

Oldukça rağbet gören ODTÜ, Boğaziçi, Hacettepe, İTÜ, Ankara gibi popüler üniversiteler için dönem içinde gerçekleştirilen sınavlardan elde edilen notlarında esas alındığı yeni bir seçme sınavı üzerinde de çalışılıyor.

‘Para cezası gibi bir yaptırım uygulanmayacak’

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, dershanelerin kapatılması hususunda şunları söyledi; Dershaneler zorla kapatılmayacak ve kapatılmadığı sürede dershanelere gidenlere ceza kesilmeyecek. Yalnızca dershanelere verilen MEB garantisi kaldırılacak. Bu garantinin olmadığı kurumlara öğrenci göndermek isteyen veliler yine gönderebilirler. Ancak kişi MEB’in denetimi altında olmayan, ve MEB’in itimadının olmadığı yine kurumun hizmet seviyesinin garantisinin MEB tarafından verilmediği kuruma çocuklarını göndermeyi arzulayan kişiler gönderebilirler. Bunun için herhangi bir kısıtlama olmayacak ve çocuklarınızı nereye gönderdiğinizle ilgili kimse bir sorgulama yapmayacak. Bahsi geçen ceza gibi yaptırımlar asılsızdır” dedi.

YGS’nin Yılda İki Defa Yapılmasına Dayanan Yeni Sistem Sizce Başarılı Olur mu? Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. ali dedi ki:

    şu andaki 10. sınıf öğrencileri bundan etkilenecek mi lütfen bilğilendiriniz

  2. Adınız ... dedi ki:

    ARTIK İYİCE SAÇMALAMIŞLAR

Yorum Yaz