Klavye Çeşitlerinin Ortaya Çıkış Süreçleri Kısaca

Bu yazımızda klavye çeşitlerinin ortaya çıkış süreçleri kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Klavye, daktilonun kullanıldığı yıllarda ilkel olarak daktilo üzerinde bulunmaktaydı. Daktiloların sıkça bozulması ve tamirinin güç olması mekanik bir düzlemden, elektriksel bir düzleme tuş takımının taşınmasını gündeme getirdi.

Böylece klavyeler oluşmaya başladı. Daktilo üzerindeki klavye düzeni korunmuştur. Bunun birçok açıklaması vardır. Fakat en bilindik şekliyle teknik arızaların sıfıra indirgenmesi için bu düzende oluşturulmuştur.

Q tipi klavye, hemen hiçbir dilde fayda sağlamazken, yine de insanların alışkanlıklarına göre yaygınlaşmıştır. F tipi klavye ise tamamen Türkçe merkezli olarak Türkçede kullanılan sesli ve sessiz harflerin sıklığı, parmakların kuvveti ve dağılımı hesaplanarak oluşturulmuştur.

Klavyelerin dillere göre farklılıklar barındırması artınca klavye çeşitleri de artmıştır. En yaygın olarak kullanılan Q tipi klavyedir. F tipi klavye okullarda eğitim sınıflarında kullanılmaktadır.

3 yorum

  1. Bilişim teknolojileri dersim için klavyenin ortaya çıkış süreçlerini konulu araştırma ödevimi yazınız ile çok güzel bir şekilde yaptım. Emeğinize sağlık.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.