Web sitemize hoşgeldiniz, 08 Aralık 2021

Periyodik Sistem Üzerinde Yapılan İlk Çalışmalar Kısaca

Bu yazımızda periyodik sistem üzerinde yapılan ilk çalışmalar kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Periyodik Sistem, dünyada bulunan bütün elementlerin ve laboratuvar ortamında bulunan elementlerin hemen hepsini belli bir sınıflandırmaya göre dizilmesiyle oluşan bir cetveldir.

 

Periyodik Sistem üzerinde ilk çalışmalar 19. yüzyılda yapılmıştır. Dimitri İvanoviç ve Mendeleyev elementlerin sınıflandırılmasında önemli çalışmalar yapmışlardır. İlk başlarda 17 grup ve 7 periyottan oluşan bir cetvelden söz edilmektedir.

Zaman içinde bulunan elementlerle, periyodik sistem üzerindeki özelliklere sadık kalınarak birçok düzenleme yapılmıştır. Periyodik Sistem’de elementler, metalik, ametalik ve soygaz olma özellikleri göstermektedir. Atom çaplarına göre dizilmektedirler. Ayrıca proton numaraları da dizilmede belirleyicidir.

Geliştirilen atom modelleriyle birlikte teorik ve pratik olarak da Periyodik Sistem’e 20. yüzyılda da katkılar sağlanmıştır. Böylece sistem, günümüze kadar elementlerin artmasıyla gelmiştir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. acla dedi ki:

    Periyodik cetvelin tarihçesi konusu bu yazı ile oldukça kolay oldu. Artık periyodik cetvelin geçmiş olduğu evreleri biliyorum :)

Yorum Yaz