Karadeniz Bölgesi’nin Özellikleri Kısaca

Bu yazımızda Karadeniz Bölgesi’nin özellikleri kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Karadeniz Bölgesi, Türkiye’nin yedi coğrafik bölgesinden biridir. Türkiye’nin en kuzeyinde yer almaktadır. İsmini kıyısının bulunduğu Karadeniz’den almaktadır. Karadeniz’in kendine has bölgesel özellikleri bulunmaktadır.

Kıyı bölgesi olarak Türkiye’nin önemli bölgelerinden biridir. Karadeniz Bölgesi’nde Karadeniz İklimi görülmektedir. Dağların denize paralel uzandığı bölgede, yamaç yağışları yaşanmaktadır. Bununla beraber iklim dört mevsim yağışın oluşmasına neden olmaktadır.

İklim icabı bitki örtüsü ve yeryüzü şekilleri ona göre şekil almıştır. Karadeniz batıdan doğuya doğru yükseltinin arttığı ve yemyeşil arazilerin bulunduğu bir bölge olarak Türkiye’nin bu anlamda en doğal bölgelerinden biridir.

Karadeniz’de balıkçılık, sığırcılık, mandacılık, koyunculuk, kuşçuluk ve yer yer kümesçilik yapılmaktadır. Tarım alanları engebeli araziler nedeniyle geniş yer kaplamasa da ova ve yaylalarda tarım gelişmiştir. Engebeli arazilerde fındık ve çay üretimi yapılmaktadır. Bu bakımdan Karadeniz’de tarım ve hayvancılık önemli bir yer tutar.

Bölgede enerji yatakları ve sanayi alanlarıyla beraber maden ocakları da bulunmaktadır. Karadeniz göç alan bölgelerden biridir. Bölgede ekonomik ve ticari kaynaklar ve Pazar alanı geniştir. Bu nedenle hem coğrafi olarak hem de ekonomik olarak zengin bir bölgedir.

Karadeniz’de en çok yapılan yemekler, mısır çorbası, mısır ekmeği, fasulye kavurması, karalahana çorbası ve sarması, mıhlama, kuymak ve balık çeşitleridir. Bölgede yöresel olarak oynanan oyunlar horon, halay ve kolbastıdır. Karadeniz kültürü bütün ülke tarafından benimsenmiş ve dünya tarafından bilinmektedir.

Karadeniz Bölgesi’nin Özellikleri Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.