Vergi Vermenin Önemi İle İlgili Yazı

Bu yazımızda vergi vermenin önemi ile ilgili yazı kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Devletler, milletlerin siyaset aynasındaki görüntüsü gibidir. Devlet sistemleri yasama, yürütme ve yargı olarak milli egemenliğe dayalı ve halkın isteklerini önemseyen bir şekilde oluşmalıdır. Milletlerin milli kültür ve tarih içinde devlet sistemleri şeklinde örgütlenmesi, milletin bazı görevleri üstlenmesine neden olmaktadır.

Vatan, sınırları belirli toprak parçası olarak tanımlanırken, o toprak parçası üzerinde aynı tarihi ve ortak mirası paylaşan insanlar yaşamaktadır. Bu da milletin devlete karşı olan sorumluluğunu oluşturmaktadır.

Aynı vatan üzerinde yaşayan insanların vatandaşlık görevi olarak devlete karşı yerine getirmeleri gereken sorumluluklar bulunmaktadır. Bu sorumluluklardan biri de vergi vermektedir. Vergi, ekonomik bir düzenlemedir.

Vatandaşların devletten gördüğü hizmetin yerine getirilmesi ve devamlılığın sağlanması için verilmesi gereken maddi bir karşılıktır. Vergi sisteminde vatandaş konutun, çevrenin, gelirinin, alışverişinin vergisini vermekle yükümlüdür.

Verilen vergiler enerji temininde, alt ve üst yapı çalışmalarında, hizmet alanlarında kullanılmaktadır. Vergi döngüsel bir süreçte devlet ve millet arasında ekonomik bir denge oluşturarak ülkenin kalkınmasını ve gelişmesini sağlamaktadır.

Vergilendirme sistemleri ne kadar iyiyse, ekonomik ve sosyal refah seviyesi de o kadar iyi olmaktadır. Bu durumda devletin yapılandırma plan ve projelerinin de olumlu ve makul olması gerekmektedir. Bununla beraber vergilendirme sistemleri bağımsızlığı arttıran ve devletin elini kuvvetlendiren unsurlardır.

Bu nedenlerle her vatandaş vatandaşlık görevi olarak aldığın hizmetin karşılığında devletine vergi vermekle yükümlüdür.

Vergi Vermenin Önemi İle İlgili Yazı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.