Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Mart 2019

Karaciğerin ve Pankreasın Sindirimdeki Görevleri Nelerdir?

Aşağıda karaciğerin ve pankreasın sindirimdeki görevleri nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Vücutta hücrelerin bir araya gelmesiyle dokular meydana gelir. Dokuların bir araya gelmesiyle de organların işlevsellik özelliği kazanması sağlanır. Organlar da vücuttaki sistemleri oluşturur ve canlılık faaliyetlerinin devam etmesini sağlar. Sindirim sistemi de vücutta bulunan en önemli sistemlerden biri olarak bilinmektedir.

Sindirim sisteminde görevli olan organlar ağız, yemek borusu, mide, bağırsak olarak çalışmaktadır. Yardımcı olan organlar ise karaciğer, pankreas, safra kesesi gibi doku ve organlardır. Karaciğer ve pankreas sindirim sisteminde hayati görevlere sahiptir.

Pankreas, vücutta birçok enzimin ve hormonun salgılanmasında görev alır. Vücutta sindirimin gerçekleşmesi için gerekli olan enzimlerin salgılanmasını sağlar. Böylece sindirime yardımcı olur. Hormonların salgılanmasını sağlayarak da kan şekerinin dengelenmesinde görev alır.

Karaciğer, özellikle yağların sindirilmesinde görev alır. Vücutta özellikle embriyo döneminde kan yapar. Vitamin üretiminde de görev alan karaciğer bir fabrika gibi çalışarak bütün doku ve organların kan yoluyla beslenmesini sağlar. Proteinlerin karbonhidrat ve yağa dönüşmesini sağlayan karaciğer, vücutta sindirimin devam etmesini ve tamamlanması sağlar.

Sindirim vücutta bütün doku ve organların kan yoluyla beslenmesini gerçekleştirir. Sindirim olmadan diğer sistemlerin çalışması mümkün değildir. Bu nedenle birçok organ sindirim merkezli ya da sindirim sistemine destek olacak şekilde çalışmaktadır.

Karaciğerin ve Pankreasın Sindirimdeki Görevleri Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. nehir dedi ki:

    sayenizde 2 artı aldım, Karaciğerin ve Pankreasın Sindirimdeki Görevleri Nelerdir? işime yaradı ödevimde, ben Kırklareli kızları içinde en güzeli olarak yazıyorum, hem de çalışkanım, tembellere kapak olsun!

Yorum Yaz