Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Temmuz 2019

Kanun ve Kurallara Uyulmazsa Toplumda Ne Gibi Problemler Ortaya Çıkar

İnsanlar, yaşamsal ihtiyaçları gereğince bir arada bulunmaya ve yaşamaya ihtiyaç duymaktadırlar. Bu şekilde uzun yıllardan beri büyük yerleşim birimleri kurulmuştur. Bu yerleşim birimlerinde birçok insan bir arada yaşarken, devlet kavramı ortaya çıkmıştır ve bu sayede insanların arasındaki ilişkilerin ve insanların haklarının korunup muhafaza edilmesi mümkün olmuştur. Devlet kurumu, koyduğu kanun ve kurallar ile birlikte toplumsal hayat içerisinde uyulması gereken esasları belirler. Ülke içerisinde yaşayan her vatandaşın hakları, devletin kanunları tarafından koruma altına alınmıştır.

Bu kanun ve kuralların uygulanmasının sürekliliğini sağlamak için de adliyeler, polis merkezleri gibi kurumların işler hale gelmesi sağlanmıştır. Bu kurumlar sağlıklı şekilde çalıştığı müddetçe vatandaşların birbirlerinin haklarını gasp etmesi mümkün olmayacaktır. Kanun ve kurallar, kişilerin diline, dinine, ırkına bakmaksızın herkes eşit mesafede yaklaşır ve her birini vatandaş olarak kabul ederek haklarını korur.

Kanun ve kuralların sağlıklı şekilde uygulandığı toplumlar, günümüzde refah seviyesi yüksek olan toplumlar olarak bilinmektedir. Bu ülkelerde her türlü iş bir düzen içerisinde yapıldığı için insanlar da bu düzenin bir parçası olarak günlük hayatlarını rahatlıkla sürdürebilmektedirler. Ancak bu konuda sorunlar yaşayan ve yazılı kanunları ve kuralları uygulamakta başarısız olan ülkelerde ise durum farklıdır. Bu ülkelerde zulüm olur ve kötülükler her yerde baş gösterir. Suçluların rahat bir şekilde hareket edebilmesi, onları daha da çok suç işlemeye teşvik eder. Bizler de toplumumuzun içerisinde daha fazla suçlunun oluşmasına engel olmak için kanun ve kuralların doğru şekilde işletildiğini gözetmeli ve gerektiğinde ilgili makamlara, aksaklıklar hakkında şikayette bulunmalıyız.

Kanun ve Kurallara Uyulmazsa Toplumda Ne Gibi Problemler Ortaya Çıkar Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Demet dedi ki:

    çok iyi ya, Selamlar bu yazı inanılmaz hayran edici, sayenizde 100 aldım Kanun ve Kurallara Uyulmazsa Toplumda Ne Gibi Problemler Ortaya Çıkar ödevimi tamamladım, ben okulun en güzel ve çalışkan kızıyım desem inanın ama kıskanmayın :)

Yorum Yaz