Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Mayıs 2021

Atilla Destanı Özet

indirİlk çağlardan itibaren dünyanın bir çok yerinde yaşayan ve diğer toplumlarla bir çok mücadeleler yaşayan Türkler vardır ki bu Türkler bizim atalarımız olarak bilinmektedir.

Asırlar önce yaşayan Türkler yaşmış oldukları savaşlar ve mücadeleler ile bir çok Türk destanına da konu olmuşlardır. Bu yazımızda sizlere önemli Türk destanlarından birisi olan Atilla destanı özet şeklinde aktaracağız.

Hun Devleti tarih sahnesinin büyük bir zaman diliminde Roma’nın korkulu rüyası olmuştur. O dönemde son derece güçlü olan Roma, Akdeniz’i bir iç göl haline getirerek üç kıtaya hakim olmuşlardır ve buralarda karakollar kurmuştur. Devasa bir güçtü Roma! Ancak Hunlar karşısında titremişti bu emperyalist yapılı güç.

Bazı milletlerin Hunlar ile ittifaka girmeyi ellerinin tersi ile ittikleri o dönemde Hunlar tarafında Gotlar Trakya ve İtalya’ya, Vizigotlar Güney Fransa’ya ve Vandallar ise Kuzeybatı Afrika’ya sürülmüştür. Tam da bu sırada aynı amaç etrafında birleşen Hunlar ve Cermenler Attila’nın amcası olan Ruga Kuzey Avrupa’da tehdit haline gelmeye başlamıştır.

Başbuğ olan Ruga ise gittiği her bölgede kendi törelerini halka adeta benimsetmeyi başarmıştır. Çünkü Hunların gerek giyim kuşamları gerek at ve araba koşmaları gerekse örgüt yapıları Romalılardan kat kat ileri düzeydeydi.

Roma halkı aynı zamanda bu dönemde Hunların dini yapılarından da etkilenmiştir. Bunun sonucunda da Ruga, Hunları ve Cermenleri başarılı bir şekilde bir bayrak altında toplayabilmiştir. Ancak ardından Attila tarafından öldürülmüştür ve Ruga bir kuş misali uçup gitmiştir. Ve artık Atilla’nın ellerinde amcasının kanı vardır.

Atilla Destanının Özeti Hakkındaki Görüşlerinizi Yorum Alanından Hemen Bize Yazabilirsiniz. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Özden dedi ki:

    öğretmenimiz çok beğendi, Atilla Destanı Özet süper yazılmış, artı olarak belirteyim kıskanmayın ama sınıfın en çalışkan kızıyım ben.

Yorum Yaz