Web sitemize hoşgeldiniz, 30 Kasım 2020

Demokratik Bir Devletin Temel Özellikleri Nelerdir

İnsanlık tarihinde demokratik yönetim biçimlerine ilk örnek, Antik Yunan şehir devletlerinde görülmektedir. Bu devletler günümüz anlayışından çok uzun yıllar önce var olmuş olsalar da sahip oldukları sevgi, saygı ve zeka kavramları ile birlikte ülke yönetimi noktasında en adil yöntemin, herkesin söz hakkına sahip olduğu demokratik yönetim biçimi olduğunu anlamış ve buna göre hareket etmişlerdir.

O yıllardan bu yıllara dek, demokrasi anlayışının dünyada hakim kılınabilmesi amacıyla çok fazla kan dökülmüştür. Bu fedakarlıkların ve çabaların sonucunda günümüzde pek çok ülke, halkın tamamının yönetime dahil olduğu demokratik yöntemlerle yönetilmektedir. Bu tür devletler içerisinde yürütülen her türlü faaliyet insanların hepsinin yaşam şartlarını iyileştirme, onların hayat deneyimini iyileştirme amaçlarına hizmet etmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 2. Maddesi’nde de vurgusu yapıldığı gibi Türkiye’de demokratik bir ülkedir.

Demokratik yönetim biçimlerinde halk, kendisini yönetmesini istediği insanları kendisi seçer. Aslında bu durum için de tam olarak demokrasi diyebilmemiz mümkün değildir, sonuç olarak yönetim yine de belirli bir kesimin elinde olmaktadır. Ancak Avrupa’nın bazı ülkelerini incelediğimide demokratik yöntemin çok daha gelişmiş olduğunu görebilmekteyiz (Örn. İsveç).

– Demokratik devletlerde halkın seçme ve seçilme hakkı bulunmaktadır.
– Genel seçimlerde seçilmek üzere birden fazla parti bulunması, ülkede demokrasi deneyiminin daha iyi yaşandığını gösterir.
– Bu ülkelerde yönetim hakkına çoğunluk sahip olsa da bunu bir avantaj olarak kullanmaz, ülkede bulunan azınlıkların hakkı da çoğunluklar kadar korunur.
– İnsan hak ve özgürlüklerinin korunması ve geliştirilmesi temel hedeflerdendir.
– Güçler ayrılığı ilkesi benimsenmiştir.

Demokratik Bir Devletin Temel Özellikleri Nelerdir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. bir müslüman kardeş dedi ki:

    çok uzun ama güzel begendim

  2. Fatma dedi ki:

    Çok beğendim teşekkürler

Yorum Yaz