Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkının Verilmesi Atatürk İnkılaplarından Hangisiyle İlişkilidir

Günümüzde yaşamış olduğumuız Türk devleti bu günlere kolay bir şekilde gelmemiştir çünkü bu Türkiye Cumhuriyeti Devleti bu zamana gelene kadar bir çok zor süreç ve cahillik dönemlerini yaşamıştır. Tabi ki devletin geçirdiği zor ve çetin dönemler ülkenin toplum yapısında da büyük etkiler yaratmıştır.

inkilap1_0803Henüz gelişmemiş hatta düşmanları yurttan tam anlamı ile atamamış ile Türk devleti döneminde toplumsal yapı da oldukça farklıydı. Örneğin; kadınlar bu toplumun içinde oldukça az bir yer kaplıyordu çünkü kadınlar değerli değildi ve dolayısıyla da ne iş hayatında ne de toplum yapısında kadın değer görmüyordu. Mustafa Kemal Atatürk’ün tarih sahnesinde doğması ile birlikte bir çok yeniliğin yanı sıra Türk kadınlarına da verilen değer ve kadınların sahip olduğu hak ve özgürlükler artmaya başlamıştır.

Bu yazımızda kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilmesi Atatürk inkılaplarından hangisiyle ilişkilidir kısaca sizlere bu konuda bilgiler aktaracağız.

Mustafa Kemal Atatürk hayatı boyunca başta annesi olmak züere tüm kadınlara büyük değer vermiştir ve kadınların gerek evlerinde gerekse toplumsal hayatta ne kadar fedakarlıklar göstererek çalıştıklarının bilincinde olmuştur. Bu nedenlerden dolayı da kendisinde yeterli gücü elde ettiği anda kadınlara haklar, özgürlükler ve insani değerler vermiştir. Böylece Türk kadınının toplum içinde ve çalışma hayatında önemi artmıştır. Özellikle kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilmesi kadınların devlet yönetiminde dahi söz sahibi olmasını sağlamıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün kadınlara seçme ve seçilme hakkı vermesi Atatürk’ün eşitliği ifade eden “Cumhuriyetçilik” ve “Halçılık” ilkeleri ile ilişkili olmaktadır.

Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkının Verilmesi Atatürk İnkılaplarından Hangisiyle İlişkilidir Konulu Yazımız Hakkındaki Sorularınızı ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Yorum Bölümünden Hemen Bizimle Paylaşın.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.