Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Temmuz 2021

İtfaiyeci Olmak İçin Hangi Okulları Okumak Gerekir?

Bu yazımızda itfaiyeci olmak için hangi okulları okumak gerekir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İtfaiyecilik arama kurtarma ve yangınlara, doğal afetlere müdahale etme faaliyetlerini içeren bir meslektir. Kamuda görevlendirme olarak belediyelerin iş ilanları takviminde yerini alan bir meslektir. Mesleki yeterlilik açısından sınavlara girmek ya da yüksekokulların ilgili bölümlerinden mezun olmak gerekir.

İtfaiyeci olmak için,

*Lise mezunu olmak gerekir.

*Boy ve kilo oranını sağlamak gerekir.

*Türkiye Vatandaşı olmak gerekir.

*Kamu haklarından mahrum olmamak gerekir.

*Sağlık açısından fizyolojik ve psikolojik sorunlar taşımamak gerekir.

*Otuz yaşını doldurmamış olmak gerekir.

*Erkekler için askerliğini yapmış ya da tecil ettirmiş olmak gerekir.

*KPSS puanının en az yetmiş olması gerekir.

*Kalıcı, bulaşıcı hastalık taşımamak gerekir.

Bununla beraber yüksekokulların, iki yıllık üniversitelerin ilgili bölümleri olan Sivil Savunma ve İtfaiyecilik, İtfaiyecilik ve Yangın bölümlerinden mezun olup da sayılan şartları tamamlamış olmak da gerekmektedir.

İtfaiyeci olmak için mesleki yeterliliklerin dışında, cesur, yardımsever, dikkatli, yetenekli, kriz anlarını yönetebilen, lider ruhlu, çalışkan, sabırlı, azimli bir insan olmak da gerekir. Teknik ve mental açıdan donanımlı olmak gerekir.

İtfaiyecilik zor bir meslektir. Çünkü acil durumlara müdahale etmek, insanların üstün gayretler sarf etmesine neden olabilir. Bu nedenle de itfaiyecilik özel bir meslektir. İnsanlara yardım etmek, diğer canlılara yardım etmek, doğayı korumak ve afetlerle mücadele etmek görevlerini hakkıyla yerine getirmek gerekir.

İtfaiyeci Olmak İçin Hangi Okulları Okumak Gerekir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Bilal dedi ki:

  İtfaiyeci olmak için hangi liseye gideceğiz, bilen var mı?

  1. cabbar dedi ki:

   herhangi bir lise olabilir. şimdilik durum böyle önemli olan KPSS’den iyi bir puan almak. Ama ileride meslek lisesinin itfaiye bölümünden mezun olanları alabilirler.

 2. Bedriye dedi ki:

  İtfaiyeci olmak için gerekenler bu yazıda kronolojik sırası ile çok güzel anlatılmış. Üniversite tercihlerim için muhteşem bir rehberlik sitesi buldum galiba sizin sitenizden bütün meslek tanıtımlarına bakacağım :-)

Yorum Yaz