Web sitemize hoşgeldiniz, 03 Ağustos 2021

Kemal Sunal Hayatı Kısaca

Bu yazımızda Kemal Sunal hayatı kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Kemal Sunal, 11 Kasım 1944’te İstanbul’da doğmuştur. Saime ve Mustafa çiftinin üç erkek çocuğundan en büyüğüdür. Aslen Malatyalıdır. Okul hayatına Mimar Sinan İlkokulunda başlamıştır. Daha sonra Vefa Lisesi’ne devam etmiştir.

Başarılı bir öğrencilik hayatı olan Kemal Sunal, Marmara Üniversitesi – İletişim Fakültesi’nde Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü’nde okumuştur. Fakat 1980 darbesi nedeniyle okulu yarıda bırakmıştır. Daha öncesinde tiyatro çalışmalarına başlamıştır.

1970’lerin başında Müşfik Kenter ile tanıştıktan sonra tiyatro ile de tanışan Kemal Sunal, birçok tiyatro oyununda oynamıştır. Zoraki Takip tiyatro oyunuyla ilk gösterisini yapmıştır. Kenter Tiyatrosu’nda çalışmıştır. Devekuşu Kabare tiyatrosunda çalışmıştır.

Ertem Eğilmez ile ilk sinema tecrübesini yaşayan Kemal Sunal, Tatlı Dillim filminde ilk kez kamera karşısına geçmiştir. Devam eden zaman diliminde birçok sinema filminde küçük roller almıştır. Daha sonra roller büyümüş ve sinema filmi sayısı da artmıştır. Kemal Sunal, gülüşüyle ünlü olan oyunculardan biridir.

Başarılı bir oyunculuk hayatı olan Kemal Sunal, evliliğini de mutlu bir şekilde sürdürmüştür. Ezo ve Ali adında iki çocuğu vardır.

Sinemada Şaban karakteri ile başarılar elde etmiştir. Hababam Sınıfı en çok izlenen filmlerinden biridir. Sayısız filmde rol almıştır. Güldürü, kara mizah konularında oyunculuk yaparak önemli ödüller elde etmiştir.

1990 yılından sonra televizyonda yayınlanan filmlerinden para almamıştır. 1995 yılında yarım bıraktığı okulunu tamamlamıştır. Yüksek lisansını da Kemal Sunal Güldürüsü üzerine sosyolojik bir tez yazarak bitirmiştir.

Kemal Sunal Hayatı Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Rana dedi ki:

    Kemal Sunal hayatı Türk kültüründe ve Türk sinemasında oldukça önemli ve örnek olan bir şahsiyettir öyle ki vefat etse de halen unutulmamıştır. Siz de bu kadar önemli bir kişiyi çok güzel anlatmışsınız.

Yorum Yaz