İslam Dinine Göre Günlük Hayatta Kişinin Bedeninin Temiz Olması Neden Gereklidir?

Bu yazımızda İslam dinine göre günlük hayatta kişinin bedeninin temiz olması neden gereklidir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İslam dini, temizlik üzerine kurulu bir dindir. Çünkü insanların ibadetlerinde ve sosyal ilişkilerinde daima toplum içinde olmalarını göz önünde bulundurarak temizliğe önem vermiştir. Temiz olmak Allah’ın emri, Peygamber (a.s.)’ın sünnetidir.

 

Müslümanlar öncelikle yerine getirdikleri ibadetler için temiz olmak zorundadır. Maddi ve manevi anlamda temiz olmak Müslümanlar için şarttır. Namaz kılmak için tuvaletten başlayan temiz olma prensipleri abdestle bir kurala bağlanır ve namaz için engel teşkil etmeyecek ortamların oluşturulmasıyla devam eder.

Oruç için de temizlik ağız ve diş sağlığında riskli bir durum oluşacaksa kokusuz ve tatsız fırçalamanın doğru olacağı yönündedir. Zekatta manevi bir temizlik vardır. Bu temizlik helal kazançtır. Hacda ise başlı başına temiz olmak, ihrama girerken özellikle önemlidir.

İslam temizliği ibadetlerin yerine getirilmesinde bir zemin olarak kullanılır. Ayrıca sosyal hayatta insan ilişkilerinde bir rahatsızlık ve huzursuzluk oluşmasını engellemek için tavsiye eder. Bedenin temiz olması, bakımlı olmak toplum içinde yadırganmaz ve hor görülmez.

Kişisel bakımın insan sağlığı açısından da çok büyük önemi vardır. Saç, sakal bakımı, kulak, burun temizliği, ağız ve diş temizliği, el ve ayak temizliği, tırnakların temizliği ve kesilmesi, genital bölge ve koltuk altı bölgelerinin temizliği insan sağlığı açısından önemlidir. Bu bölgelerin temiz kalması vücut içi organların ve sistemlerin düzgün çalışmasını sağlar.

Sağlık, sosyal ilişkiler ve ibadetler bakımından İslam’da beden temizliği gereklidir.

 

İslam Dinine Göre Günlük Hayatta Kişinin Bedeninin Temiz Olması Neden Gereklidir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.