Sitoloji Nedir Kısaca

Bu yazımızda sitoloji nedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Canlılık özelliği taşıyan en küçük birim hücredir. Hücre canlı hayatının yapı taşını oluşturur. Tek hücreliden devasa boyuttaki canlılara kadar bütün canlılar hücrelerden meydana gelmektedir. Hücre protein, yağ, karbonhidrat gibi bileşenlerden oluşur. Atomlardan meydana gelen hücre, bir sistem içinde canlılık özelliği taşır.

Hücreyi baştan başa, tek hücreliden, çok hücreliye kadar, büyümesini, gelişmesini, bölünmesini, çoğalmasını, ölmesini inceleyen, hücre içi ve hücre dışı davranışları, hayat döngüsünü araştıran bilim dalı sitolojidir. Sitoloji hücre üzerinde çalışmalar yapan bir bilim dalıdır.

Hücre canlılığın yapı taşı olarak üzerinde en çok araştırmaların yapıldığı birimdir. Moleküler ve mikroskobik düzeyde yapılan araştırmalar tek hücreli bakterilerden insana kadar geniş bir alanı kapsamaktadır.

Sitoloji bu anlamda çok önemli bir bilim dalı olarak diğer bilim dallarına yol gösterir. Biyoloji, Genetik, Mikrobiyoloji ve benzeri birçok alan Sitoloji ile birlikte hareket etmektedir. Sitoloji bu anlamda hücre araştırmaları için birçok kaynaktan beslenen ve birçok kaynağı besleyen bir bilimdir.

Hücre içi faaliyetlerin ve hücrenin davranışlarını ortaya çıkarmak, benzerlik ve farklılıkları incelemek, çözümleme ve birleştirme yaparak birçok deneyle hücreleri araştırma birçok bilimin temelini oluşturur.

Hücresel boyutta, hayat faktörlerini ortaya koyan sitoloji, bölünme, büyüme, gelişme, DNA tamiri, transkripsiyon,  adezyon, aktif taşıma, oksijenli ve oksijensiz solunum, enerji üretimi, sentezleme çalışmaları üzerinde sitoloji önemli bulgu ve bilgiler sağlamaktadır.

Sitoloji Nedir Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.