Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Ocak 2021

İslam Dininde Haram Olmadığı Halde Hoş Görülmeyen veya Yapılması Yasaklanan Durum, Davranış Nedir?

Aşağıda İslam dininde haram olmadığı halde hoş görülmeyen veya yapılması yasaklanan durum, davranış nedir kısaca olarak ele alacağız.

İslam dininde fiillerin kıymet hükümleri bulunmaktadır. Bunlar sekiz kategoride değerlendirilmektedir. Farz, vacip, sünnet, müstahap, mubah, mekruh, haram ve müfsit olarak ortaya konmaktadır. Efali mükellef olarak bilinen bu kıymet hükümleri her fiil için geçerlidir.

İslam dininde haram olmadığı halde hoş görülmeyen veya yapılması yasaklanan durum veya davranış mekruh olarak bilinmektedir. Mekruh kelimesi, kerih kelimesinden gelmektedir. Kerihi tiksindirici şey anlamına gelmektedir. Yapılması hoş karşılanmayan anlamı da buradan gelmektedir. Mekruh olan davranışların yapılmaması gerekir, yapılırsa günah olması söz konusu da olabilir. Mekruh olan işleri terk etmek gerekir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. meltem dedi ki:

    Helal be Beğendim ben çok iyi bir şekilde hazırlanmış ödevimi yaptım bitti.

  2. özlem dedi ki:

    eh işte güzel demeyeceğim, çünkü İslam Dininde Haram Olmadığı Halde Hoş Görülmeyen veya Yapılması Yasaklanan Durum, Davranış Nedir? mükemmel olmuş, bu arada Sivas güzeliyim, okulun da en zeki öğrencisiyim, kıskananlar patlasın.

Yorum Yaz