Web sitemize hoşgeldiniz, 29 Kasım 2020

Işık Kirliliği Nedir Kısaca

Aşağıda ışık kirliliği nedir kısaca olarak ele alacağız.

Çevre sorunları günümüzde yaşanan en önemli sorunlardır. Giderek artan çevre sorunları giderek artan çevre kirlilikleri nedeniyle yaşanmaktadır. Çevre kirliliklerinin artmasında beşeri etkenler ön plana çıkmaktadır. Çevre kirlilikleri, ışık kirliliği, ses kirliliği, su kirliliği, toprak kirliliği, hava kirliliği olarak meydana gelmektedir. Büyük şehirlerde hemen her çeşit çevre kirliliği görülmektedir.

Işık kirliliği en çok büyük şehirlerde görülmektedir. Çevre kirliliklerinden en önemlilerinden biri olarak bilinmektedir. Şehirlerde aşırı derece aydınlatma sarfiyatının olması atmosferde yayılan ışıkların askıda kalmasına ve kirliliklerin meydana gelmesine neden olmaktadır.

Çevre kirliliklerinin yaşanmasında insanların etkisi çok büyüktür. Özellikle şehirlerde reklam panolarının, projektör aydınlatmalarının, statların, trafiğin, bazı bina cephelerinin, köprülerin uzun menzilli ışık kaynaklarıyla güçlü bir şekilde aydınlatılması atmosferin bozulmasına ve engellenmesine neden olmaktadır.

Işık kirliliği nedeniyle atmosfer gözlenemez. Atmosferin hava dolu tabakalarında canlıların bir yerden başka bir yere gitmesi söz konusu olamaz. Bu nedenle ışık kirliliği kuş göçlerinin yaşanmasını olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Işık kirliliğini önlemek için ışık sarfiyatını kontrol altında tutmak gerekir.

Işık sarfiyatını kontrol altında tutmak için de çevreye duyarlı sistemlerin geliştirilmesi ve kullanılması gerekir. Işık kirliliğinin azaltılması insan sağlığını da olumlu yönde etkiler. Canlı hayatının korunması ve kirliliklerin azaltılması için ışık kirliliğinin önüne geçilmesi gerekmektedir.

Işık Kirliliği Nedir Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. merve dedi ki:

    Işık kirliliği; yanlış yerde, yanlış miktarda, yanlış yönde ve yanlış zamanda ışık kullanılmasıdır. Ben gereksiz yere her odanın ışığını açan veya araç ışıklarını yakan insanlardan nefret ederim.

Yorum Yaz