Eleştiri Türüne Örnek Yazılar Kısa
Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Ağustos 2018

Eleştiri Türüne Örnek Yazılar Kısa

Aşağıda eleştiri türüne örnek yazılar kısa kısaca olarak ele alacağız.

Eleştiri türü, bir konunun iyi ya da kötü yönlerinin ortaya çıkarılması için gerekli olan görüşlerin dile getirildiği yazılardır. Eleştiri olumlu ya da olumsuz manada da olabilir. Olumlu eleştiriler yapıcı eleştiriler, olumsuz eleştiriler yıkıcı olan eleştirilerdir. Eleştiri yazılarını kaleme alan kişilere ise eleştirmen ismi verilmektedir.

Eleştiri türünde örnek yazılar şu şekildedir:

*Yönetmen ileri düzeyde dram işlediği için bazı sahneleri uzatmak zorunda kalmış. Uzayan sahnelerde çekim prosedürlerine dikkat edilmemiş. Karakterlerin ekrana sığmasında bazı kural hataları yapılmış. Bu filmin iğreti sahnelerden oluşmasına neden olmuş. Yönetmen genel itibariyle iyi bir iş çıkarsa bazı sahnelerde yaptığı aslında ufak hatalar seyirciye olumsuz olarak geçince filmin notu kırılmış.

*Siyasi düzen içinde sizler bazı tavizler verebilirsiniz. Bazı dengeleri korumak adına kararlar alabilirsiniz. Fakat bu dengeleri korurken genel siyasetin dışına çıkılmaması ve kamuoyunun bu yönde bilgilendirilmesi gerekilir. Nitekim halka rağmen bir şey yapmaya çalışan hükümetler boyunun ölçüsü en yakın seçimlerde alırlar. Dış politika iç politika gibi değildir. İç politikada kol kırılır yen içinde kalır diyebilirsiniz. Fakat dış politika dünya sahnesinde asla hata kabul etmez.

*Bir eleştiri düzeni oluşturmak da eleştiri konusudur. Bir düzene bağlı kalarak eleştiri yapacaksak düzeni sorgulayarak işe başlamamız gerekir. Bir düzensizlikten bahsetmiyorum ama kimin ne amaçla bir düzen oluşturduğu ve kime hizmet ettiği, hangi fikri ne kadar dile getirdiği dünya kamuoyunda önemli bir yer tutmaktadır.

Eleştiri Türüne Örnek Yazılar Kısa Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. melek dedi ki:

    Bir sanat ya da düşünce eserini tanıtırken, zayıf ve güçlü yönlerini belirtme, bir yazarın gerçek değerini yansıtma amacıyla yazılan yazılara eleştiri yazısı denir. Eleştiri türüne en güzel örnek yazılar yazan isimlerin başında Yahya Kemal ve Ahmet Haşim gelir.

Yorum Yaz