Web sitemize hoşgeldiniz, 29 Kasım 2021

İpek Yolu Nereden Başlar Nerede Biter?

Bu yazımızda ipek yolu nereden başlar nerede biter kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Tarih boyunca devletlerin kurulmasında ve milletlerin hayatlarını idame etmelerinde önemli bir rol oynayan ticaret yolları neredeyse bütün dünyayı birleştirecek kadar uzun ve önemli bir yapıda bulunmaktaydı.

 

Kadim ticaret yolları üzerinde yapılan han, hamam, kervansaraylarda dönemlerin önemli şehir merkezlerine bağlanarak ülkeleri birbirine bağlıyor ve milletlerin yakınlaşmasını sağlıyordu.

Coğrafik olarak bölgelere ayrılan ticaret yolları kara ve deniz üzerinde kesintisiz bir güzergah oluşturmaktaydı. Tarihin en önemli ticaret yolları İpek ve Baharat Yolları’dır. İpek Ticaret Yolu, İstanbul’un fethiyle, Baharat Ticaret Yolu da Mısır’ın fethiyle Osmanlı Devleti’nin hakimiyetine geçmiştir.

İpek Yolu üzerinde daha çok ipek ticareti yapıldığı için bu ismi almıştır. İpek Yolu Çin’de başlar ve İstanbul’da biter. İstanbul’dan bütün Avrupa’ya açılır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Muhammet dedi ki:

  Yaw mevzu yazı değil hoca bana diyorki haritayı çizceksin diyor bir sürü kağıt harcadım hala çözemedim ne zormuş bee. [ 《•••》 ]

 2. Anonim dedi ki:

  Çok teşekkür ederim çok işime yaradı

 3. King Turkish dedi ki:

  Elinize sağlık çok güzel yazmışsınız.

 4. seydi TOSUN dedi ki:

  Türkiye de Van dan Antebe oradan Antakya Adana Konya Bolvadin Kütahya Bursa Sakarya İzmit İstanbul a devam eden yol hangi tarihte

 5. hicran dedi ki:

  Elinize sağlık ipek yolu nerede başlar ve biter kısa ve çok güzel olmuş, öğretmen beğendi, sınıfın en çalışkanı ve güzeli benim bu arada :)

  1. Unkown dedi ki:

   Yav he he

 6. yeşim dedi ki:

  teşekkürler allah sizden razı olsunn

 7. zümrüt dedi ki:

  İpek yolu nerelerden geçer sizin yazınız ile derse hazırlık yapmıştım ve sizin sayenizde öğretmenin sorduğu soruya cevap verdim üstelik haritada da gösterdim kocaman artı aldım.

Yorum Yaz