Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Ağustos 2021

İlk TBMM Başkanı Kimdir?

Bu yazımızda ilk TBMM başkanı kimdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra işgal hareketlerine devam etmek isteyen düşman devletleri, Anadolu üzerine birçok milleti kışkırtıp göndererek yeni devletler kurma girişimine başlamıştır. Bu sırada Anadolu çapında bir Milli Mücadele başlamıştır.

Milli Mücadele dönemi Kuvayı Milliye güçleri tarafından örgütlenirken yerel direniş hatları sayesinde düşmana ve işgalci güçlere nefes aldırtılmamıştır. Bu şekilde Anadolu müdafaa edilirken mücadele yıllarında 23 Nisan 1920 günü Ankara’da Büyük Millet Meclisi dualarla açılarak, Milli Mücadele perçinlenmiştir.

23 Nisan 1920 günü açılan mecliste, başkanlık seçimleri de yapılmıştır. Büyük Millet Meclisi’nin ilk başkanı 24 Nisan 1920 günü Mustafa Kemal seçilmiştir. Cumhuriyet ilan edildikten sonraki Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ilk başkanı ise 1 Kasım 1923 günü Ali Fethi Okyar seçilmiştir. Meclis, milli egemenliğin tecelli ettiği yer olarak kabul edilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Anonim dedi ki:

  Aile rum onominide seni de

 2. metin büyükoğlu dedi ki:

  merebalar ben gaziantepten metin sayın recep tayyip erdogana selamlar ve saygılar

 3. ismail dedi ki:

  hazırlayanların eline sağlık, 1. tbmm başkanı kimdir, kısa ve tam istediğim gibi olmuş ödevimi bitirdim sayenizde. :)

 4. Bahadır dedi ki:

  Gayet faydalı olmuş . Emeğinize sağlık

 5. Tuğba dedi ki:

  İlk TBMM başkanı konusunda kısa ve yüzeysel bir araştırma yapmam gerekiyordu bu yazı da tam istediğim yüzeysellikte ve aynı zamanda bilgi düzeyinde oldu. Emeğinize sağlık.

  1. Anonim dedi ki:

   Teşekkür ederim

   1. Remziye dedi ki:

    Amonim sende her yerde karsima cikiyon

Yorum Yaz