Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Eylül 2020

İlk Aydınlatma Araçları Nelerdir

İnsanların ilk yeryüzünde çıktığı zamandan itibaren insanların ısınma ve aydınlanma ihtiyaçları doğmaya başlamıştır bu nedenle de her dönemde insanlar imkanları el verdiği kadar ve sahip olduğu koşullar doğrultusunda ısınmak ve aydınlanmak için bir çok çözüm aramışlardır. Fakat şu bir gerçektir ki; insanların en temel aydınlanma ve ısınma aracı güneş olmuştur.

gecmisten-gunumuze-aydinlatma-kantilYontma taş devrinin sonlarına doğru ateşin bulunmasıyla birlikte insanlar ısınma ve aydınla ihtiyaçlarını ateş ile gidermeye çalışmışlardır.

İlk aydınlanma araçları olarak öncelikle ateş böceği daha sonrasında ateşin bulunmasıyla birlikte meşale kullanılmaya başlamıştır. Sonrasında ise insanlar doğada buldukları maddeleri yakarak gaz lambaları ve ispirtolu lambaları kullanmışlardır ve böylece aydınlanma ihtiyaçlarını karşılamışlardır.

İlerleyen dönemlerde ise aydınlanma araçları olarak mum, kandil lambaları, gaz lambası, meşaleler kullanılmıştır.

Günümüzde ise teknolojinin ve koşulların değişmesiyle birlikte ve elektriğin bulunması ile birlikte ampul, florasan gibi araçlarla aydınlanma ihtiyacı giderilmektedir.Bilimsel araştırmaların hızlanması ve teknolojinin ilerlemesi ile aydınlanma araçları da daha modern hale gelmiştir.

 

İlk Aydınlatma Aracı Hangisidir Konusundaki Yorumlarınızı ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bizlere Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. mine dedi ki:

    bir sürü sayfa gezdim sonunda tam aradığım gibi bir yazı buldum ödevi bitirdim sağ olun

    1. Anonim dedi ki:

      Teşekkürler teşekkür ederim

Yorum Yaz