Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Eylül 2020

Japon Kültürü Hakkında Bilgi

Japon kültüründe çiçek oldukça önemli bir unsurdur. Japon kadınları çiçek yetiştirmeyi ve bakmayı severler ve hatta bu konularda eğitim almak için okullara gidip ders alırlar. Çünkü Japonya’da bir çiçeği bir saksıya başarılı bir şekilde yerleştirmek bir sanattır. Bu nedenle hemen hemen tüm Japon halkı evlerinin bahçesinde mutlaka çiçek yetiştirir. İlkbaharda çiçekler açtığı için özel bayramlar tertip edilir ve bahçelere renkli fenerler konulur. Japonlar evlerinin belirli köşelerine çiçek koymalarının onlara uğur getireceğine inanırlar.

fft5_mf210120Japon kültüründeki evler genellikle alçak tavanlı ve sadedir. Odalar arasında kalın duvarlar ve ağır kapılar yoktur. Duvar ve kapılar yerine Japon evlerinde shoji adı verilen paravanlar vardır ve bu paravanlar hem kapı hem de duvar görevlerini üstlenirler. Japonlar uyumak için yatak kullanmazlar ve yerde uyurlar.

Japonlar gelenek ve göreneklerine fazlasıyla bağlı olan bir toplumdur. Büyük şehirlere uzak alanlarda yaşayan Japonlar II. Dünya savaşından sonra da batılılaşmaya başlamışlardır.

Japonlar uzun seneler boyunca ülke çapında kendilerini dışa kapatmışlardır ve geleneklerini kendilerine özgü yaşamaya çalışmışlardır. 19. yüzyılın ikinci yarısından sonra Batılılaşmaya başlayan Japon toplumu bu durumu giyim tarzına da yansıtmıştır.

Japon halkı yılbaşı, evlilik, bayram, mezuniyet gibi özel günlerde “Kimono” adı verilen kıyafet giyerler. Mesela; evlenecek olan gelin ve damadın ikisi de siyah kimono kıyafeti giyerler. Hatta kimono giyilmesi zor bir kıyafet olduğundan dolayı Japon bayanlar kimono kıyafetini giymek için özel ders alırlar.

Japon Kültürünün Özellikleri Konusundaki Yorumlarınızı Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz