İELTS Nedir – İELTS Sınavı Ne İşe Yarar

İELTS sınavı ne işe yarar neden yapılır, İELTS nedir? İELTS, Türkiye’deki  YDS sınavına eş değer olan, geçerliliği Avrupa ve Türkiye’nin birçok noktasında olan bir dil sınavıdır. Türkiye’de yaşayan kişiler Avrupa’da çalışabilmek için gerekli olan dil şartına uygunluğunu bu sınavdan aldığı not ile gösterebilmektedir. Günümüzde birçok şirkette YDS sınavına ek olarak bu sınavdan alınan notu da kabul etmektedir.

osymsinavanlari

İELTS sınavı, YDS sınavından daha farklı ve daha zor bir sınavdır. YDS sınavı sadece bilgiye yönelik bir sınav iken İELTS sınavında yazma, okuma, dinleme ve konuşma gibi bölümlerden oluşan zorlu bir sınavdır. Bu sınavda yazma, okuma ve dinleme bölümleri için bölüm başı 1 saat verilmektedir. Bunun dışında ise konuşma bölümünde süreniz daha kısıtlıdır. Kişi 10 veya 15 dakika içerisinde konuşma bölümünde istenileni yapması gerekmektedir.

İELTS sınavı sizin sınavınızı izleyen öğretmenlerin sizi değerlendirmesiyle sonuçlanır. Bu sonuçlar sınavdan yaklaşık bir ay sonra açıklanır. Sonuç kağıdı ise bölümlerde aldığınız değerlendirme sonuçlarını içerisinde barındırır. Puanlama sistemi 0 ile 9 arasındadır. İngilizceyi en iyi bilen kişiler 9 puan almaktadır. Ancak bu durum çok nadir görülmektedir. Alınan puanlara göre kişi Türkiye’de bu sınavı kabul eden yerlerde veya İngiltere, Yeni Zelanda, Kanada, Amerika gibi ülkelerin popüler şirketlerinde çalışma hakkı kazanabilirler. Bu sınav sizin İngilizce bilginizi tam olarak öğrenebilmenizi sağlayacağından diğer test sınavlarına göre daha yararlı ve daha belirleyicidir. Herkesin muhakkak kendini denemesi için bir kere girmesi tavsiye edilmektedir. İELTS hakkında bilgi verdik.

derszamani.net

1 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.