Web sitemize hoşgeldiniz, 29 Kasım 2020

İç Anadolu Bölgesinin Ülke Ekonomisine Katkıları Nelerdir?

Aşağıda İç Anadolu bölgesinin ülke ekonomisine katkıları nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Ülkemiz yedi farklı coğrafik bölgeden oluşmaktadır. Ülkemizin üç tarafı denizlerle çevrilidir. Ülkemizde üç farklı iklim tipi görülmektedir. Ülkemizde dört mevsim yaşanmaktadır. Ülkemizde yedi farklı bölgenin oluşmasında bitki örtüsü, yeryüzü şekilleri, toprak özellikleri ve iklimler etkili olmaktadır. Ayrıca bölgede ekonomik faaliyetlerin gerçekleşmesinde de bu etkenler etkili olmaktadır.

İç Anadolu Bölgesi, ülkemizin merkezinde bulunan denize kıyı olmayan bir bölgedir. Karasal iklimin hakim olduğu bir bölge olarak bozkırların bulunduğu bir coğrafyaya sahiptir. İç Anadolu Bölgesi’nde tarım ve hayvancılık yaygın olarak yapılmaktadır. Bununla beraber ve buna bağlı olarak da endüstriyel anlamda bir üretim sağlanmaktadır. Tarım ve hayvancılık üzerine sanayi alanları gelişim göstermektedir.

Bölgede bulunan su kaynakları, barajların yapılmasına, Tuz Gölü, tuzun çıkarılmasına, tarım ve hayvancılık da gıda endüstrisinin ve tekstil endüstrisinin gelişmesine neden olmaktadır. Bunların ekonomik getiri sağlaması söz konusu olmaktadır. Ayrıca ekonomik getiri olarak hizmet alanları da gelişmiştir. Eğitim, ulaşım, konaklama, turizm gibi alanlarda yaşanan gelişmeler bölgenin ekonomik olarak kalkınmasında etkili olmuştur.

İç Anadolu Bölgesi’nde bulunan doğal güzellikler ve tarihi eserler turizm faaliyetlerinin yapılmasına ve ekonomiye katkı sağlamasına imkan vermektedir. Bu nedenle ülkemizin her bölgesinde olduğu gibi İç Anadolu Bölgesi’nde de turizm faaliyetleri önemli bir ekonomik getiriye sahiptir.

İç Anadolu Bölgesinin Ülke Ekonomisine Katkıları Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. kübra dedi ki:

    yazıyı çok beğendin puanım 10 üzerinden on, iç anadolu ekonomisi kısaca istemiştim :) tam da istediğim gibi, okulun en güzel ve çalışkan kızı olarak beğendim, tembellere kapak olsun.

  2. nevin dedi ki:

    İç Anadolu Bölgesinin ülke ekonomisine katkısı en çok tarım sektöründedir. Özellikle buğday üretimi sayesinde ekonomi genişler. Ayrıca İç Anadolu Bölgesi hayvancılık da da ekonomimize katkı sağlar.

Yorum Yaz