Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Kasım 2020

Marmara Bölgesinin Ülke Ekonomisine Katkıları Nelerdir?

Aşağıda Marmara bölgesinin ülke ekonomisine katkıları nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Ülkemizin üç tarafı denizlerle çevrilidir. Ülkemizde üç farklı iklim tipi görülmektedir. Ülkemizde dört mevsim yaşanmaktadır. Ülkemizde yedi farklı coğrafik bölge bulunmaktadır. Ülkemizin farklı coğrafik bölgelere sahip olması bitki örtüsü, toprak özellikleri, yeryüzü şekilleri ve iklim özellikleri bakımından meydana gelmektedir.

Ülkemizde yedi farklı coğrafik bölgenin farklı coğrafik özelliklere sahip olması farklı ekonomik kaynakların oluşmasında etkili olmuştur. Marmara Bölgesi, ülkemizin kuzeybatısında bulunan bir bölgedir. İki boğazla iki kıtanın birleştiği noktada bir iç denize ev sahipliği yapmakta ve bu iç denizden ismini almaktadır.

Marmara Bölgesi’nde tarım, hayvancılık, denizcilik, sanayi faaliyetleri ve hizmet alanları bakımından ekonomik kaynaklar bulunmaktadır. Marmara Bölgesi, yüz ölçümü ortalama seviyede olmasına rağmen ekonomik kaynaklar bakımında oldukça varlıklıdır. Ayrıca nüfusu da çok yoğundur.

Marmara Bölgesi’nde tarım, küçükbaş hayvancılık, kümes hayvancılığı, sanayi faaliyetleri oldukça yaygındır. Gıda endüstrisi, ulaşım endüstrisi, tekstil sanayi çok gelişmiştir. Bütün bunlar ekonomik katkı sağlamakta ve ülke ekonomisinin gelişmesinde pay sahibi olmaktadır.

Bölgede denizcilik faaliyetlerinin yapılması, demir yollarının, oto yollarının faal olarak kullanılması ayrıca bir ekonomik kazanç oluşturmaktadır. Bölgede büyük şehirlerin varlığı da ekonomik katkı oluşturmaktadır. Marmara Bölgesi’nde turizm faaliyetleri de tarihi eserlerin varlığı, doğal güzelliklerin yaygın olması nedeniyle yapılabilmektedir. Bu nedenle ekonomiye katkı oluşturma bakımından oldukça önemli bir bölgedir.

İç Anadolu Bölgesinin Ülke Ekonomisine Katkıları Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. defne dedi ki:

  teskkurler hemen proje odevımı bıtırdım

 2. ceren dedi ki:

  yazıyı çok beğendin puanım 10 üzerinden on, kısaca istemiştim :) tam da istediğim gibi, okulun en güzel ve çalışkan kızı olarak beğendim, tembellere kapak olsun.

 3. sinem dedi ki:

  çok iyi ya elinize sağlık marmara bölgesinin ekonomiye katkısı kısa bir şekilde ödevimi hemen bitirdim hazırlayana teşekkür ediyorum. :)

  1. vena dedi ki:

   Marmara Bölgesinin Ülke Ekonomisine Katkıları gerçekten çok fazladır

Yorum Yaz