Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Kasım 2020

Akdeniz Bölgesinin Ülke Ekonomisine Katkıları Nelerdir?

Aşağıda Akdeniz bölgesinin ülke ekonomisine katkıları nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Ülkemiz yedi farklı bölgeden oluşmaktadır. Ülkemizde yedi farklı bölgenin oluşmasında bitki örtüsü özellikleri, toprak özellikleri, iklim özellikleri ve yeryüzü şekilleri etkili olmaktadır. Ülkemizin etrafının denizlerle çevrili olması, üç iklim tipinin görülmesi ve dört mevsimin yaşanması bölgeler üzerinde etkili olmaktadır. Akdeniz Bölgesi, ülkemizin güneyinde bulunan bir bölgedir. Akdeniz ikliminin görüldüğü bir bölgedir.

Akdeniz Bölgesi’nde Akdeniz iklimine bağlı olarak bitki örtüsü, yeryüzü şekilleri ve toprak özellikleri şekillenmektedir. Bu nedenle tarım ve hayvancılık bakımından iklim şartları gereğince faaliyetler yapılmaktadır. Naranciye başta olmak üzere muz, çilek, kiraz gibi meyvelerin üretimi ve ticareti öne çıkmaktadır. Sebzelerde özellikle seracılık faaliyetleriyle üretilmektedir.

Tarım ekonomik gelir kaynaklarından biridir. Bununla beraber az da olsa hayvancılık ve sanayi faaliyetleri de ekonomik gelir oluşturmaktadır. Bölgede önemli ticari limanlar da bulunmakta bu nedenle denizcilik faaliyetleri de getiri sağlamaktadır.

Bölgede hizmet alanı oldukça gelişmiş olduğundan ulaşım, iletişim, konaklama, turizm, eğitim faaliyetleri de bölgenin kalkınmasında önemli bir yere sahiptir. Turistik mekanların olması, tarihi eserlerin ve doğal güzelliklerin varlığı, turizm ve kültür faaliyetlerinin gelişmesini sağlamıştır. Bu da bölgede önemli ekonomik turizm gelirlerinin meydana gelmesine neden olmuştur.

Akdeniz Bölgesi ekonomik kaynaklar açısından önemli bir yere sahiptir. Ülkemizde turizm faaliyetlerinin en gelişmiş olduğu bölge olarak milyonlarca kişinin konaklama yeri durumundadır.

Akdeniz Bölgesinin Ülke Ekonomisine Katkıları Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. cemal dedi ki:

    Akdeniz ülkesinin ülke ekonomisine en büyük katkısı Turizm sektörü iledir. Tabi zeytin, turunçgil, pamuk gibi tarım sektörünün getirilerileri ekonomiye büyük katkı sağlar.

Yorum Yaz