Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Haziran 2018

İç Anadolu Bölgesinin Coğrafi Özellikleri Nelerdir?

Aşağıda İç Anadolu Bölgesinin coğrafi özellikleri nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Türkiye, ılıman kuşak ülkelerinden biridir. Türkiye’nin üç tarafı denizlerle çevrilidir. Türkiye’de bir de iç deniz bulunmaktadır. Ülkemiz iki kıta toprakları üzerinde bulunmaktadır. Asya ve Avrupa topraklarını birbirine bağlamaktadır. Ülkemizde Asya topraklarına Anadolu, Avrupa topraklarına Trakya denmektedir.

Ülkemizde bitki örtüsü, yeryüzü şekilleri, iklim ve toprak özellikleri bakımından farklı bölgeler bulunmaktadır. Bu bölgeler coğrafik olarak yediye ayrılmaktadır. İç Anadolu Bölgesi, Marmara Bölgesi, Karadeniz Bölgesi, Akdeniz Bölgesi, Doğu Anadolu Bölgesi, Ege Bölgesi ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi bu bölgelerdir.

İç Anadolu Bölgesi, ülkemizin  Asya topraklarının merkezinde bulunmaktadır. İç Anadolu Bölgesi’nde karasal iklim görülmektedir. Yazları sıcak ve kurak; kışları soğuk ve kar yağışlı geçer. Yeryüzü şekilleri batıdan doğuya doğru gittikçe artar. Bölgede önemli sıradağlar, dağlar, ovalar, platolar ve nehirler bulunmaktadır. Bazı bölümleri oldukça kurak ve çoraktır.

İç Anadolu Bölgesi’nde bitki örtüsü bozkırdan oluşmaktadır. Bazı bölümlerinde ormanlık alanlarda ve göl ekosistemleri bulunsa da genel itibariyle karasal iklim bitki örtüsü bozkır yaygın olarak bulunmaktadır. Bölgede tarım ve hayvancılık yaygın olarak yapılmaktadır. Tarımın gelişmesi için sulama projeleri gerçekleştirilmektedir. Toprak özellikleri bakımından verimli alanlardan oluşmaktadır.

İç Anadolu Bölgesi, daha çok ovalardan oluşmaktadır. Belli sıradağları ve dağları bölgede hava değişiklikleri oluştursa da iklim bölge geneline hakimdir.

İç Anadolu Bölgesinin Coğrafi Özellikleri Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. gülsüm dedi ki:

    İç Anadolu Bölgesi coğrafi özellikleri bakımından Doğu Anadolu’dan sonra 2. büyük bölgemizdir. Anadolu Yarımadasının ortasında yer alır. G.Doğu Anadolu Bölgesi hariç her bölgeyle komşudur.

Yorum Yaz