Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Kasım 2020

Doğu Anadolu Bölgesinin Coğrafi Özellikleri Nelerdir?

Aşağıda Doğu Anadolu Bölgesinin coğrafi özellikleri nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Türkiye, ılıman kuşak ülkelerinden biridir. Ülkemizin üç tarafı denizlerle çevrilidir. Ülkemizde bir de iç deniz bulunmaktadır. Bu iç deniz ülkemizi Asya ve Avrupa olarak birleştirmektedir. Asya toprakları Anadolu toprakları, Avrupa toprakları ise Trakya topraklarıdır.

Ülkemizde üç farklı iklim türü ve dört mevsim görülmektedir. Ülkemizde toprak özellikleri, yeryüzü şekilleri, bitki örtüsü ve iklim bakımından farklılık gösteren topraklar bulunmaktadır. Bu bakımdan ülkemiz yedi coğrafik bölgeden meydana gelmektedir.

Karadeniz Bölgesi, Akdeniz Bölgesi, Ege Bölgesi, İç Anadolu Bölgesi, Marmara Bölgesi, Doğu Anadolu Bölgesi ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi bu bölgeleri oluşturmaktadır. Doğu Anadolu Bölgesi de ülkemizin en doğusunda bulunan bir bölgedir.

Doğu Anadolu Bölgesi’nde ülkemizin genel özellikleri itibariyle karasal iklim görülmektedir. Bu nedenle yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve kar yağışlı geçmektedir. Sıcaklık farkları oldukça yüksektir. Karın yerde kalma süresi oldukça uzundur.

Bölgede toprak özellikleri bakımından verimli araziler bulunmaktadır. Bölgede platolar, dağlar ve sıradağlar bulunmaktadır. Ülkemizin en önemli nehirleri bu bölgede bulunmaktadır. Bölgede bitki örtüsü olarak dağ çayırları ve bozkırlar yer almaktadır.

Bölgede yeryüzü şekilleri dağlık alanlardan oluşmaktadır. İç Anadolu’ya doğru yükselti azalmakta ve doğuya doğru yükselti artmaktadır. Bu da yerleşim yerlerinin havzalar olmasına neden olmaktadır.

Doğu Anadolu Bölgesinin Coğrafi Özellikleri Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. mine dedi ki:

    gerçekten çok işime yaradı, burası olmasa doğu anadolu ödevimi yapamayacaktım beğendim harikasınız

  2. sibel dedi ki:

    Doğu Anadolu Bölgesi coğrafi özellikleri hakkında bilgi araştırıyordum tesadüfen sitenizi buldum benim için faydalı olabilecek o kadar güzel yazılar yazmışsınız ki çok beğendim.

Yorum Yaz