Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Kasım 2020

İslamiyetin Kabulü Türklerin Sosyal ve Kültürel Hayatını Nasıl Etkilemiştir?

Aşağıda İslamiyetin kabulü Türklerin sosyal ve kültürel hayatını nasıl etkilemiştir kısaca olarak ele alacağız.

İslamiyet, Allah tarafından vaz edilen tek ve son din olarak Peygamber (a.s.)’a vahyedilmiştir. Kuranı Kerim bu vahiylerden oluşmaktadır. Kuranı Kerim hükümleri Allah’a aittir. İslamiyet’in inkişaf etmesi sahabenin gayretiyle olmuştur. Türkler de Arapların Çin üzerine olan seferleri nedeniyle İslamiyet’i tanımıştır.

Çinlilerin Araplar üzerinde tahakküm kurmak istemesi ve Müslümanlara bazı beldelerde zulümler yapması, Arapların Türklerin yardımına muhtaç hale gelmesine neden olmuştur. Sekizinci yüzyılda Talas Savaşı sırasında Çinlilere karşı Araplara yardım eden Türkler, Arap toplumunu yakından tanımıştır. Müslüman bir toplumla sosyal ve kültürel ilişkiler kurmaya başlayan Türkler zamanla İslam’ı kabul etmeye başlamıştır.

Türkler, göçebe bir hayat yaşamıştır. Orta Asya’dan Anadolu coğrafyasına doğru göç etmişlerdir. Tarımla birlikte yerleşik hayata geçmişlerdir. İslam’ın kabulüyle birlikte aile müesseselerinde ve şehir hayatlarında önemli değişiklikler olmuştur. Türkler ibadetlerini yerine getiren bir toplum olarak buna bağlı bir şekilde çeşitli sosyal faaliyet ve kültürel ilişkiler gerçekleştirmişlerdir.

Türkler sosyal yardımlaşma müesseseleri kurmuşlardır. Vakıf hizmetini en iyi şekilde gerçekleştirmişlerdir. İnsanların dayanışma, yardımlaşma içinde yaşamalarına vesile olmuşlardır. Aşevleri, düşkün evleri, camiler, hamamlar, medreseler inşa etmişlerdir. Bu da eğitime, temizliğe, insana verdikleri önemi göstermektedir. Bu değeri de İslam’a olan imanlarından almışlardır.

İslamiyetin Kabulü Türklerin Sosyal ve Kültürel Hayatını Nasıl Etkilemiştir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. zühre dedi ki:

    İslamiyetin Kabulu ile Türklerin hayatı tamamen değişmiştir. Bir kere İslamiyet ile birlikte göçebeliği bırakmış ve yerleşik hayata geçmişlerdir. Mimari eserler vermeye başlamışlar.

Yorum Yaz