Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Temmuz 2021

Her İnsan Değerlidir İle İlgili Kompozisyon

Bu yazımızda her insan değerlidir ile ilgili kompozisyon kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İnsan, üns kökünden gelir. Ünsiyet kurmak, canlı ve cansız varlıkların etrafını sardığı çevreyle ilişki kurmaktır. Birlikte yol almaktır. İnsan, değerli bir varlıktır. İnsanın, aklı, iradesi, zekası ve duyguları birlikte yaşamaya, dünyayı güzelleştirmeye, kardeşlik duygularını arttırmaya yarar.

Buna insani fıtrat denir. İnsan merhamet, vicdan, insaf duygu ve düşünceleri üzerine yaşar. Bunun dışına çıkan kişiler, kötülüklere uyarak kötülüğü seçmiş kişiler olur. Bununla beraber her insan öncelikle insan olduğu için değerlidir.

İnsanın yaratılmışların en şereflisi olması, diğer canlıların onun hizmetinde olması, cansız varlıkların canlılığın devamı için doğal denge oluşturması, insan etrafında şekillenen bir dünyayı göstermektedir. Fakat insan değerli olduğu kadar her şeyin merkezinde de değildir.

İnsanın değerli bir varlık olması, dünyayı değiştirebilecek güç olmasındandır. Bu da ancak iyiye, güzele, doğruya, adalete ulaşmak ile mümkün olur. Dünyada barış ve huzur ortamının sağlanması insanın elindedir.

Dünyanın doğallığını koruması, canlıların yaşamaya devam etmesi için doğanın tahrip edilmemesi beşeri faaliyetlerle gerçekleşir.

Allah insanı en değerli varlık olarak yarattıktan sonra, ona irade vermiştir. Bu irade insanı hayvandan daha aşağı yapabilirken, melekleri geçecek dereceye de ulaştırabilir. Bütün bunların ötesinde Allah, insanı değerli bir varlık olarak yarattığını söylemektedir.

İnsana, insan olduğu için değer vermek, insani değerlerin yaşamasını sağlamaktır. Dil, din, ırk ve cinsiyet ayrımı yapmadan, ön yargısız ve çıkarsız ilişkiler, her insanın değerli olduğu gerçeğinden hareketle meydana gelir.

Her İnsan Değerlidir İle İlgili Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. mine dedi ki:

    Güzel olmuş bu yazı fazlasıyla işime yaradı hazırlayanların emeğine sağlık teşekkür ederim.

  2. Ada dedi ki:

    Her insan değerlidir çünkü her insan bir canlıdır, özeldir ve tektir. Güzel bir anlatım olmuş. Çünkü insanın değerini ve önemini çok güzel vurgulamışsınız bu yazıda.

Yorum Yaz